18 lipca rusza projekt „Paderewski w Służbie Niepodległej”!

opublikowano: 2018-07-13 14:06
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W środę 18 lipca w Domu Polonii przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Ignacy Jan Paderewski. Artysta. Ambasador polskości. Mąż Stanu. Filantrop“. Wydarzenie będzie jednocześnie rozpoczęciem projektu „Paderewski w Służbie Niepodległej”, na który składa się wystawa, cykl seminariów oraz recital fortepianowy. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Służba Niepodległej, a partnerem Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie.
REKLAMA

Wernisaż odbędzie się o godzinie 18:00, otworzy go prof. Jan Żaryn, który wygłosi prelekcję pt. „Ignacy Jan Paderewski i jego wkład w odbudowę Państwa Polskiego”. Będzie to swoisty wstęp do informacji oraz zdjęć, które zgromadzono na wystawie. Ekspozycja pokazuje Ignacego Jana Paderewskiego nie tylko jako muzyka i męża stanu, ale również podkreśla jego wielkoduszność oraz działalność filantropijną. Wystawa składa się z siedemnastu plansz, na których znajdziemy zdjęcia oraz opisy fragmentów życia Ignacego Jana Paderewskiego. Fotografie pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Plansze przetłumaczone są również na język angielski. Bohater wystawy, jak nikt inny, działał na rzecz Polski za granicą. Szacunek, jaki posiadał wśród polityków i dyplomatów z całego świata był tego wyrazem. Dotarcie z przekazem do osób nieznających języka polskiego jest zatem bardzo ważne i potrzebne.

Symbolika wydarzenia jest w tym momencie kluczowa. Życie Ignacego Jana Paderewskiego, jego twórczość, działania na arenie międzynarodowej i sytuacje społeczno-polityczne przedstawione w projekcie znajdują sens, jeśli zwiąże się je z finalną sytuacją 1918 roku. Całość jest bardzo wymowna, bowiem dzieje się w roku 2018: 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Projekt „Paderewski w Służbie Niepodległej” składa się z wystawy, cyklu seminariów oraz recitalu fortepianowego. Wystawa w lipcu i sierpniu będzie podróżowała po instytucjach w Warszawie i okolicy, we wrześniu planowane jest jej pokazanie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Z kolei seminaria odbędą się 18 lipca (podczas wernisażu), 28 sierpnia oraz 26 września. Prelegentami będą kolejno: prof. Jan Żaryn, prof. Marian Marek Drozdowski oraz Pan Marek Dyżewski. Projekt zakończy recital fortepianowy, który odbędzie się na przełomie września i października w Warszawie.

Celem projektu jest budowanie świadomości historycznej poprzez przypomnienie osoby i działalności Ignacego Jana Paderewskiego. Jako postać, która bezpośrednio przyczyniła się do powrotu Polski na mapę świata i premiera rządu, wpisuje się on wyjątkowo w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Więcej informacji o wernisażu na stronie wydarzenia na Facebooku!

Więcej informacji o całym projekcie na stronie na Facebooku!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone