2007 – rokiem Stanisława Wyspiańskiego

opublikowano: 2006-12-18 11:21
wolna licencja
poleć artykuł:
Na posiedzeniu 7 grudnia br. Sejm RP podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2007 rokiem Stanisława Wyspiańskiego.
REKLAMA

Nadchodzący rok jest rokiem szczególnym – przypada wówczas setna rocznica śmierci tego wybitnego i niezwykle wszechstronnego artysty: dramaturga, poety, malarza, grafika, autora inscenizacji teatralnych i wizjonera.

Podjęta uchwała, poza wyrażeniem uznania i wdzięczności za wpływ, jaki dorobek Wyspiańskiego wywarł na kształtowanie się polskiej świadomości narodowej, ma również charakter bardzo wymierny dla współczesnej polskiej kultury.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski poinformował, że ustanowiony został osobny Program Operacyjny „Wyspiański” mający stały charakter macenatu w dziedzinie kultury. Oznacza to, że w ciągu całego 2007 r. na wsparcie będą mogły liczyć wszelkie przedsięwzięcia artystyczne, naukowe i edukacyjne związane ze Stanisławem Wyspiańskim.

Jednocześnie minister zapowiedział swoje przyszłoroczne wystąpienie do Sejmu RP z inicjatywą ogłoszenia roku 2008 – w którym przypada 10. rocznica śmierci poety – rokiem Zbigniewa Herberta.

Źródło: sprawozdanie z posiedzenia.

Wszystkich zainteresowanych przypomnieniem sobie sylwetki wybitnego artysty oraz zapoznaniem się ze szczegółowymi informacjami na temat jego życia i twórczości zapraszamy na stronę internetową poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bożena Pierga
Ukończyła filologię polską (Uniwersytet Warszawski) i Polsko-Holenderskie Podyplomowe Studia Europejskie (UW i Maastricht University). Zawodowo zajmuje się redakcją i korektą tekstów. Interesuje się lingwistyką i psychologią. Jest poetką i pisarką, autorką tekstów dla dzieci i nie tylko.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone