29 września wydanie specjalne tygodnika „Ale Historia” (informacja reklamowa)

opublikowano: 2014-09-29 07:35
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Temat numeru: Koniec drugiej niepodległości. - Wierzyliśmy w nasze państwo, rząd i armię, a hasło „Silni, zwarci, gotowi” traktowaliśmy serio. Kiedy po tygodniu wojny Niemcy podchodzili pod Warszawę, byliśmy zdruzgotani - opowiada pisarz Józef Hen, który wrzesień 1939 r. przeżył w Warszawie.
REKLAMA
  • Sądzono powszechnie, że nasz sojusz wojskowy z Francją z 1921 r. daje Polsce bezpieczeństwo - mówi historyk Jacek Tebinka.

Sojusz polsko-brytyjski z 25 sierpnia 1939 r. miał charakter przede wszystkim polityczny - i Londyn, i Warszawa uważały, że to ostrzeżenie dla Hitlera: jeśli zaatakuje Polskę, to doczeka się wojny na dwa fronty. Przy wszystkich szaleństwach Hitlera zakładano, że jest on wystarczająco racjonalny, aby taki sojusz powstrzymał go od ataku. Brytyjscy sztabowcy w 1939 r. uważali Polskę za silniejszego przeciwnika Niemiec niż przerzedzoną czystkami stalinowskimi Armię Czerwoną i nie spodziewali się tak szybkiej klęski, do której doszło przecież jeszcze przed napaścią ZSRR. Niemcy byli pod Warszawą już po tygodniu walk! Zostali wprawdzie odparci, ale tylko na chwilę. 12 września premierzy Francji i Wielkiej Brytanii Édouard Daladier i Neville Chamberlain spotkali się z wojskowymi w Abbeville we Francji i podjęli decyzję, która nikogo tam nie zaskoczyła: zostawiamy Polskę własnemu losowi, a wojnę rozstrzygniemy na Zachodzie wiosną 1940 r.

Po klęsce wrześniowej Polska po niespełna 21 latach niepodległości znów znikała z mapy Europy.

W numerze także : prof. Jacek Tebinka opowiada o konsekwencjach tego upadku, Mirosław Maciorowski opisuje pierwszy blitzkrieg Wehrmachtu, a Beata Maciejewska losy lwowian i wilnian we Wrześniu i po Wrześniu.

Józef Krzyk pisze o zbrodniach Wehrmachtu, prof. Karol Olejnik ocenia polskich dowódców.

We wtorek, 30 września br. z „Gazetą Wyborczą” płyta DVD z pierwszym odcinkiem dokumentalnego, rekomendowanego przez tygodnik ALE HISTORIA - „Rząd Polski 1939-1945”, przedstawiającym historię polskiego rządu w czasie II wojny światowej.

Kolejne dwie części serialu ukażą się w następnych dniach.

Trzyczęściowy serial dokumentalny „Rząd Polski 1939-1945” opowiada o najważniejszych wydarzeniach II wojny światowej, które miały wpływ na losy polskich władz: agresja Niemiec i ZSRR na Polskę w 1939 roku, przymusowy wyjazd władz polskich do Francji i Anglii, spór o kształt polityki zagranicznej, układ Sikorski-Majski i wybuch powstania warszawskiego.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone