Bolszewicka Rosja: pięć pocztówek

opublikowano: 2014-12-03 17:19
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy większość czekistów należało do Czeka? Jak Amerykanie patrzyli na przewrót w Rosji? Czy w Związku Sowieckim propagowano wolną miłość? Dlaczego bolszewicy profanowali groby? Oto bolszewicka Rosja przedstawiona przez pryzmat kilku faktów.
REKLAMA
Feliks Edmudnowicz Dzierżyński (Bundesarchiv, Bild 102-00032 / CC-BY-SA; Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy. )
[Polscy czekiści - kim byli?]Podtrzymał rewolucję, wprowadził wielki terror i stworzył największą organizację szpiegowską świata. Wraz z nim do organów bezpieczeństwa nowo tworzonego państwa sowieckiego trafiło wielu Polaków. Nigdy później ich rola nie była tak znacząca jak za czasów „Żelaznego Feliksa”. Poznajcie losy polskich rycerzy bolszewizmu. [Czytaj dalej] .
Kobieta ze świdrem, budownicza moskiewskiego metra (Aleksander Samochwałow, 1934 r.)
[Aleksandra Kołłontaj – komunistyczna apostołka wolnej miłości]Wiemy, jak rewolucja bolszewicka chciała zmienić miasto, wieś, elity czy światopogląd Rosjan. Ale jak komuniści próbowali zmieniać kobiecość i seksualność? Chociażby promując „wolną miłość”. [Czytaj dalej] .
Parowóz Lenina po renowacji w 1937 roku (fot. domena publiczna)
[Ateista relikwią. Pogrzeb i mauzoleum Lenina]Jak zrobić z ateisty obiekt kultu? Stalin miał na to prosty patent: zamumifikować, wybudować wielki grobowiec, a samemu ogłosić się kapłanem nowej, świeckiej religii. [Czytaj dalej] .
David R. Francis
[Amerykanie i rewolucja bolszewicka]Jak prowadzić misję ambasadora w kraju ogarniętym rewolucją, jednocześnie nie chcąc uznawać rewolucjonistów za prawomocnych partnerów politycznych? Przed takim dylematem stanęli w 1918 r. Amerykanie. [Czytaj dalej] .
Ikona Sergiusza z Radoneża (XVII w., domena publiczna).
[Profanacja grobów, czyli bolszewików walka z religią]Historia Rosji bolszewickiej to nie tylko historia walki z burżuazyjną etyką, ale przede wszystkim z religią. A według ludzi Lenina najlepszą metodą tej walki było pokazanie, że cuda nie miały miejsca, a święci rozkładają się tak samo jak inni ludzie. [Czytaj dalej] .

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-23-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone