65. rocznica wyzwolenia Auschwitz

opublikowano: 2010-01-27 22:48
wolna licencja
poleć artykuł:
65 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego (z których zginęło ponad 230) wyzwolili hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Ocalono około 7,5 tys. więźniów.
REKLAMA

Na terenie dawnego obozu od rana trwały uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Wzięli w nich udział byli więźniowie, prezydent i premier Rzeczypospolitej Polskiej, premier Izraela, delegacje z ponad 40 krajów, przewodniczący i posłowie Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele parlamentu RP, delegacja Knesetu, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, duchowieństwa, społeczność i władze lokalne, zaproszeni goście i wszyscy pragnący uczcić pamięć ofiar niemieckich nazistów.

Radzieccy żołnierze przy głównej bramie wyzwalanego obozu (fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau)

Jako pierwsi przemawiali byli więźniowie: August Kowalczyk, Władysław Bartoszewski oraz Marian Turski. Następnie głos zabrali: prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk i premier Izraela Beniamin Netanjahu, zaś minister edukacji i nauki Federacji Rosyjskiej Andrej Fursenko odczytał orędzie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Na zakończenie pierwszej części uroczystości prezydent Lech Kaczyński odznaczył dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotra M.A. Cywińskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie Sarę Bloomfield oraz dyrektora Instytutu Yad Vashem Avnera Shaleva Krzyżami Oficerskimi Orderu Zasługi RP.

Podczas obchodów otwarto również wystawę upamiętniającą wyzwolenie obozu przez żołnierzy Pierwszego Frontu Ukraińskiego, natomiast przed głównymi uroczystościami odbyła się międzynarodowa konferencja ministrów edukacji. Przedstawiciele 35 państw (w tym 9 ministrów) opowiadali o sposobach nauczania o holocauście stosowanych w ich krajach.

Między innymi do tej kwestii odniósł się w swoim przemówieniu prezydent Lech Kaczyński: – Jest dla mnie przedmiotem wielkiej satysfakcji, że mamy tutaj ponad 30 ministrów oświaty lub przedstawicieli ministrów edukacji, bo życząc wszystkim z żyjących 120 lat życia, musimy wiedzieć, że czas odejścia świadków nie jest już bardzo odległy. Pozostaje pamięć zapisana, nauczona, mówiona. Ta pamięć jest potrzebna po to, żeby uczynić wszystko, aby zbrodnie takie jak w Birkenau, jak w Auschwitz, ale nie tylko tu przecież – w Treblince, w Chełmnie nad Nerem, na Majdanku, w Mathausen, w Buchenwaldzie nie powtórzyły się więcej

Uroczystości zakończyły się pod Pomnikiem Ofiar Obozu, pod którym złożono znicze, a rabini oraz duchowni różnych wyznań chrześcijańskich odczytali wspólnie psalm 42. z Księgi Drugiej Psalmów.

Źródło: Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau ; gazeta.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone