82. urodziny Dworca Morskiego w Gdyni

opublikowano: 2015-11-30 10:16
wolna licencja
poleć artykuł:
8 grudnia 2015 roku Dworzec Morski, siedziba Muzeum Emigracji w Gdyni, obchodzi 82. urodziny. Z tej okazji w zabytkowym budynku przy ul. Polskiej 1 o godz. 19.00 rozpoczną się koncerty Resiny (Karoliny Rec) jednej z najbardziej utalentowanych wiolonczelistek sceny alternatywnej i Stefana Wesołowskiego, gdańskiego kompozytora, mistrzowsko łączącego muzykę klasyczną z nowoczesnym brzmieniem.
REKLAMA

Dokładnie 8 grudnia 1933 roku, w sercu gdyńskiego portu, uroczyście otwarto Dworzec Morski, który przez lata był głównym punktem na mapie ruchu pasażerskiego w Polsce. To tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z M/S „Batory" na czele. Do wybuchu wojny tą właśnie drogą tysiące ludzi wypłynęło z kraju. W 2015 roku mijają 82 lata od otwarcia Dworca Morskiego, który po generalnym remoncie odzyskał swój przedwojenny blask. Modernistyczna perła gdyńskiej architektury stała się w maju siedzibą Muzeum Emigracji.

Z tej okazji, 8 grudnia, organizatorzy zapraszają pasjonatów historii i miłośników architektury do wspólnego świętowania 82. urodzin Dworca Morskiego.** Osoby, które tego dnia obchodzą urodziny, będą mogły w godz. 12.00-18.00 zwiedzać wystawę stałą bezpłatnie**. Wystarczy okazać w kasie dowód tożsamości i odebrać bilet za 0 zł.

Urodziny w sercu portu uświetnią wieczorne koncerty wiolonczelistki Resiny (Karoliny Rec) i Stefana Wesołowskiego, który przygotował utwór specjalnie na tę okazję. Występom towarzyszyć będą wizualizacje autorstwa Oskara Zamka-Gliszczyńskiego i Mateusza Jarmulskiego oraz urodzinowa instalacja świetlna wewnątrz budynku. Koncerty rozpoczną się o godz. 19.00, wstęp na nie kosztuje 10 zł. Bilety można kupować w kasie Muzeum od 1 grudnia oraz przed samym koncertem do wyczerpania puli.

Siedziba Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się nad samym morzem, pod adresem „Polska 1". Jest nią – wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym – zabytkowy Dworzec Morski. Od 2014 roku budynek jest znowu ozdobą miasta, a także jego wizytówką dla tysięcy pasażerów największych statków wycieczkowych z całego świata, które co roku cumują właśnie tu, na nabrzeżu Francuskim.

Dzisiejszy kształt zabytkowego budynku to efekt przystosowania skarbu modernistycznej architektury do nowej roli. Dzięki pracom na szeroką skalę odnowiona została elewacja frontowa, przebudowana północna ściana Dworca oraz gruntownie wyremontowane wnętrze. W czasach II Rzeczypospolitej był to jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków Gdyni i miejsce tętniące życiem, podczas wojny został jednak poważnie zniszczony. Dopiero po 70 latach budynek odzyskał swoją klasyczną, harmonijną bryłę. Było to w dużym stopniu możliwe dzięki środkom pozyskanym z funduszu Jessica. Rozwiązania zaproponowane przez pracownię Arsa w koncepcji przebudowy budynku pozwoliły przywrócić Dworcowi dawny blask, a jednocześnie lepiej zagospodarować wyjątkowe dla instytucji kulturalnej położenie w samym centrum portu. Przeszklona ściana z widokiem na morze, rozległy taras i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami to część odmłodzonego oblicza historycznego miejsca.

Dlaczego właśnie tu otworzyliśmy pierwsze w Polsce Muzeum Emigracji w Gdyni? To właśnie w Dworcu Morskim znajdowało się centralne miejsce przedwojennego ruchu pasażerskiego. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batory" na czele. Kiedy w 1933 roku Dworzec był oddawany do użytku, był to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Był głęboko wtopiony w rodzące się miasto – stanowił główną część rozległej infrastruktury emigracyjnej, którą tworzył także Magazyn Tranzytowy, czyli Hala Odpraw Pasażerskich, ale także Obóz Emigracyjny w dzielnicy Grabówek oraz szpital kwarantannowy w Babich Dołach. Do wybuchu wojny tą właśnie drogą setki tysięcy ludzi wypłynęło z Polski. W późniejszych latach oceaniczny ruch pasażerski wskrzeszono już w znacznie skromniejszej formie, a w 1988 roku ostatni polski transatlantyk został wycofany ze służby. Powstałe w tym miejscu Muzeum Emigracji w Gdyni to jedna z niewielu placówek, w których o historii opowiada się w miejscu faktycznie związanym z tematem – budynku przez dziesięciolecia obsługującym ruch emigracyjny.

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie wydarzenia na Facebooku

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone