Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Histmag do kawy (3 września 2015)

Dzisiaj czwartek 3 września. 76 lat temu powołano dowództwo obrony Warszawy, na czele którego stanął gen. Walerian Czuma, 826 lat temu Ryszard I Lwie Serce został koronowany na króla Anglii, a 159 lat temu na kanały mazurskie wypłynął pierwszy parowiec Masovia. Jest to także tragiczna rocznica, gdyż 74 lata temu w obozie Auschwitz dokonano pierwszej masowej egzekucji z użyciem cyklonu B.

Więcej »

Konkurs: Wygraj książkę wydaną przez Muzeum II Wojny Światowej

W naszym dzisiejszym konkursie można wygrać 4 egz. książki Marcina Westphala „Walka o panowanie w głębinach. Historia powstania U-boota typu XXI”. Co trzeba zrobić, aby móc nacieszyć się nagrodą ufundowaną przez Muzeum II Wojny Światowej?

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Anna Machcewicz – „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980” (informacja)

Wielowątkowa opowieść zaczyna się w chwili, gdy po krwawym stłumieniu strajku w Grudniu 1970 roku władze obiecały Polakom lepsze życie. To opowieść o buncie, który zmienił Polskę. Po raz pierwszy czytelnik dostaje pełną historię wielkiego strajku z sierpnia 1980 roku, którego centrum znajdowało się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

Więcej »

K. K. Soyka, K. Kotowski - Cel za horyzontem. Opowieść snajpera GROM – recenzja

Przez kilka pierwszych lat swojego istnienia, GROM, wzorem najlepszych jednostek specjalnych świata, szkolił się i funkcjonował w najgłębszej tajemnicy. Zagadką pozostawał nawet numer telefonu, który potencjalni kandydaci musieli zdobyć na własną rękę. Dziś, najsławniejsza jednostka specjalna w Polsce stała się wręcz wizytówką i towarem eksportowym naszego kraju, a kolejne publikacje na jej temat dostarczają coraz to więcej informacji na jej temat.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Jak jadali starożytni Rzymianie?

Ile posiłków dziennie spożywali starożytni Rzymianie? Który z nich uchodził za najważniejszy? Czy zamożnemu obywatelowi wypadało jeść na stojąco?

Więcej »

Gen. bryg. Jerzy Grobicki – bezkompromisowy oficer, który uniknął dołów katyńskich

1 września 1939 r. zakończyła się spokojna, nastawiona na pracę i samodoskonalenie służba oficerów i żołnierzy w swoich garnizonach i miejscach przebywania, a rozpoczęła zacięta walka o niepodległość kraju. Po przegranej kampanii już nic nie było takie samo. Różnie potoczyły się losy obrońców Polski. Cześć z nich trafiła do niewoli sowieckiej, ale tylko garstka ją przeżyła, tak jak gen. bryg. Jerzy Grobicki.

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

8 zabytków Małopolski, które warto zobaczyć

Coś dla ciała i coś dla ducha – chciałoby się powiedzieć o zabytkach Krakowa i jego okolic, których nie sposób zliczyć. W ostatniej części cotygodniowego cyklu prezentujemy subiektywny przegląd najciekawszych atrakcji Małopolski.

Więcej »

Ikony nie tylko w cerkwi. Interaktywna ekspozycja Muzeum Ikon w Supraślu

Letnie, niedzielne popołudnia na Podlasiu wydają się upływać wolniej. Choć jest dopiero początek sierpnia, na chodnikach w Supraślu brązowieją już jesienne liście. Przechodnie z wolna stawiają kroki, leniwie biją kościelne dzwony. Tu można przestać się spieszyć. Spacer cichymi ulicami miasta, urzekającymi charakterystyczną dla regionu niską, drewnianą zabudową prowadzi do usytuowanego w części XVII-wiecznego Pałacu Archimandrytów Muzeum Ikon.

Więcej »

Archiwum publicystyki »