Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

„Tadeusz Pawlikowski i jego teatr” - wystawa i konferencja w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wystawę czasową „Tadeusz Pawlikowski i jego teatr” przygotowaną przez zespół oddziału teatralnego MHK Dom pod Krzyżem. Wystawa poświęcona jest osobie pierwszego dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie oraz Teatru Miejskiego we Lwowie. Wystawę można oglądać do 20 marca przyszłego roku w Kamienicy Hipolitów przy Placu Mariackim 3 w Krakowie.

Więcej »

Konkurs: „Zdobywca”

Autorem cyklu jest Conn Iggulden, obok Bernarda Cornwella najlepszy aktualnie autor powieści historycznych. Jego poprzednia seria książek o życiu Juliusza Cezara trafiła na listy bestsellerów, jednak światową sławę zapewnił mu szczególnie cykl „Zdobywca”, który został przetłumaczony na ponad 20 języków. Dziś możecie wygrać pierwsze dwa tomy „Zdobywcy”.

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Conn Iggulden – „Zdobywca” t.1 „Narodziny Imperium” i t.2 „Władcy łuku” (informacja)

Zdobywca to znakomity 5-tomowy cykl historyczny opowiadający historię powstawania jednego z największych imperiów w historii – imperium mongolskiego stworzonego przez Dżyngis-chana i jego potomków.

Więcej »

Andrzej Andrusiewicz – „Aleksander I. Wielki gracz, car Rosji – król Polski” (informacja)

Najpotężniejszy władca w historii Rosji, skąpany w chwale jak żaden inny, „pogromca Napoleona”, „wyzwoliciel Europy”. Cesarz Wszechrusi, król Polski, faktyczny pan Europy Wschodniej. Ale również jedna z najciekawszych postaci nowożytnych dziejów, której polityczna droga znakomicie odbija cały, ciągnący się po dziś dzień, dramat Rosji, wiecznie rozerwanej między pragnieniem oświecenia a mrocznymi realiami jedynowładztwa.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Anioł Pański zstąpił i pobił 185 tys. żołnierzy asyryjskich? Oblężenie Jerozolimy przez Sennacheryba

Pod koniec VIII w. p.n.e król Asyrii, Sennacheryb, wyprawił się przeciw zbuntowanej Jerozolimie. Według Starego Testamentu Anioł Pański pobił wówczas 185 tys. Asyryjczyków. Herodot twierdzi, że cięciwy ich łuków przegryzły myszy, a w tekstach asyryjskich nie ma słowa o porażce.

Więcej »

11 artystek od renesansu do XX wieku

Wielkich malarzy czy rzeźbiarzy, jakimi bez wątpienia byli Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rubens czy Picasso, zna niemalże każdy. Wiedza o nich przekazywana jest w szkołach, a popkultura eksploatuje ich dzieła i przypomina nam o ich istnieniu przy nadarzających się okazjach. Mało kto jednak pamięta o artystkach funkcjonujących tak w dawniejszych, jak i bliższych nam czasowo epokach w historii sztuki. Oto przegląd jedenastu mało znanych malarek, rzeźbiarek i graficzek.

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

„Śląsk, którego nie było” – nieznana historia śląskiej architektury

Historia alternatywna jest częściej narzędziem popkultury i rozrywki niż dobrym punktem odniesienia do historii faktycznej. Bywają jednak wyjątki. „Śląsk, którego nie było" to projekt prezentujący architekturę, która znajdowała się czasem o krok od realizacji, a jednak na zawsze pozostała w świecie niespełnionych marzeń i ambicji.

Więcej »

Swietłana Aleksijewicz: Uczono nas jak umierać, nie jak żyć

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2015 rok otrzymała Swietłana Aleksijewicz, reportażystka i najpoczytniejsza białoruska pisarka. Przypominamy naszą rozmowę z nią, publikowaną po wydaniu w Polsce jej najbardziej znanej książki pt. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety.

Więcej »

Archiwum publicystyki »