Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Majowy numer miesięcznika „Odkrywca”

Poszukiwania w Polsce są niezwykle pojemnym zjawiskiem, obejmującym szerokie spektrum działań, celów i metod. To już nie tylko hobby i pasja, to multidyscyplinarne narzędzie służące odkrywaniu materialnych pozostałości przeszłości każdej niemal epoki. Oczywiście tylko wówczas, gdy wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującymi procedurami. Ze stopniem ich przestrzegania jednak bywa niestety różnie. Między innymi o tym w majowym numerze „Odkrywcy”.

Więcej »

Sebastian Adamkiewicz o Konstytucji 3 maja

Gościem dzisiejszej audycji „Popołudnie Radia TOK FM” był doktor Sebastian Adamkiewicz, publicysta naszego portalu. Czy uchwalenie Konstytucji 3 maja było związane z zamachem stanu? Jak w Konstytucji rozwiązano kwestię chłopską? O tym i o wielu innych ciekawych kwestiach posłuchacie w zapisie audycji.

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

„Ruch oporu w Europie 1939–1945” – red. P. Cooke, B. H. Shephard – recenzja

Ruch oporu niejedno ma imię. Inaczej wyglądał w Grecji, inaczej we Francji, a jeszcze inaczej w Polsce. Ta książka daje panoramiczną perspektywę i próbuje porównać to, co trudno porównywalne.

Więcej »

„Elity komunistyczne w Polsce” – red. M. Szumiło i M. Żukowski – recenzja

Jeżeli historię PRL można uznać za przez lata zakłamywaną, to dzieje elit komunistycznych były zakłamywane na potęgę. Publikacje takie jak ta dają nadzieję, że ta sytuacja trwale się zmieni.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

W walce o polskość Śląska. III powstanie śląskie

Odrodzone państwo polskie od początku zgłaszało pretensje do Górnego Śląska. Niemcy tymczasem wcale nie zamierzali go oddawać. Światowe mocarstwa zdecydowały więc, że o przynależności spornego terytorium zadecyduje plebiscyt. Niekorzystny wynik skłonił Polaków do wzięcia sprawy w swoje ręce…

Więcej »

Walczyć pomysłem i humorem, czyli harcerstwo w czasie II wojny światowej

Polska nie zdążyła nacieszyć się wolnością. Z trudem odzyskana niepodległość została jej ponownie odebrana w 1939 roku. W podobnej sytuacji został postawiony cały ruch młodzieżowy, który bardzo szybko musiał zmierzyć się z niewyobrażalnie ciężkim egzaminem. Jak wyglądało harcerstwo podczas II wojny światowej?

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Titanic - ostatnia noc morskiego olbrzyma

Podróż Titanikiem długi czas przypominała piknik. Przyszedł jednak moment, w którym piknik zamienił się w koszmar.

Więcej »

Jak Jan III Sobieski nie popędził Tatarów...

Jeżeli wierzyć potocznemu wyobrażeniu, Jan III Sobieski był bezkompromisowym pogromcą islamu – świadczyć mają o tym spektakularne zwycięstwa pod Wiedniem i Parkanami oraz wiele innych działań. Jednak historia jak to historia – lubi płatać figle.

Więcej »

Archiwum publicystyki »