Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Cyfrowy atlas Imperium Rzymskiego

Do użytku internautów oddany został kompletny, cyfrowy atlas Imperium Rzymskiego. Znalazły się w nim nie tylko wielkie, antyczne miasta, lecz także drogi, świątynie, wille i oazy.

Więcej »

Wydarzenia

Autorka bulwersującej reklamy alkoholu usłyszała zarzut

Prokuratura postawiła zarzuty 28-letniej Marcie S., która wykorzystała zdjęcie z tragicznych Wydarzeń Lubińskich '82 do reklamy wódki.

Więcej »

13. Krakowski Festiwal Górski: dla tych, co kochają góry

Już za tydzień rozpoczyna się 13. Krakowski Festiwal Górski, który ma za sobą długą i bogatą tradycję i od lat przyciąga nie tylko prawdziwych „ludzi gór” oraz wspinaczy, lecz także fanów polskiego i światowego himalaizmu, z zapartym tchem śledzących historię osiągnięć w tej dziedzinie sportów ekstremalnych.

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Przemysław Urbańczyk – „Zanim Polska została Polską” (informacja)

Podważanie utartych poglądów i formułowanie nowych (choćby i prowokacyjnych) pytań nadaje badaniom nad minionymi czasami dynamikę wzbogacającą naszą wiedzę o nowe spojrzenie. Ta książka jest kolejną próbą przyjrzenia się przedpiastowskim i wczesnopiastowskim korzeniom polskiej państwowości.

Więcej »

Mirosław Tryczyk - „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” – recenzja

Zygmunt Bauman napisał, że jest to „dzieło wielkie”. Niestety, nie można się z tym zgodzić.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Znak – bolączka prymasa Wyszyńskiego

Środowiska katolickie i Kościół nie stanowiły w Polsce Ludowej monolitu i choć łączyła je niechęć do systemu komunistycznego, nieraz dochodziło do wzajemnych tarć. Przedstawienie w Watykanie przez Znak memoriału „Opinia” bez wiedzy prymasa Wyszyńskiego zaogniło trwający już wcześniej konflikt.

Więcej »

Rosja i Turcja: gra imperiów o Morze Czarne (cz. 1)

Począwszy od końca XVII wieku do I wojny światowej Rosja i Imperium Osmańskie stoczyły ze sobą jedenaście wojen, z których niemal każda niosła ze sobą szerokie reperkusje na arenie europejskiej. W tradycyjnej historiografii często znaleźć można opinię, że wrogość między oboma państwami była niemal odwieczna.

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Radek Kotarski: historia daje nam gotowe scenariusze

„Stawiam na humor i napięcie” – mówi Radek Kotarski, popularyzator nauki i fascynat historii, twórca Polimatów, od października prowadzący w TVP2 program popularnonaukowy „Podróże z historią”. Zapytaliśmy go o to, jak skutecznie godzić naukę i jej popularyzację.

Więcej »

XXIV Targi Książki Historycznej okiem fotoreportera Histmag.org

W Warszawie zakończyła się dziś kolejna edycja Targów Książki Historycznej, których patronem medialnym był Histmag.org. Tysiące gości przewinęły się przez Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego uczestnicząc w spotkaniach z publikacjami o przeszłości i ich autorami. Tym, którzy nie mogli być w Warszawie, polecamy nasz fotoreportaż.

Więcej »

Archiwum publicystyki »