Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Co wydarzyło się 11 lutego?

Dokładnie 201 lat temu utworzono Wielkie Księstwo Poznańskie – polską autonomię w ramach państwa pruskiego. Co jeszcze wydarzyło się 11 lutego? Dowiecie się tego z naszego przeglądu idealnego do porannej kawy!

Więcej »

Czy w jeziorze Drawsko spoczywa zatopiony okręt podwodny? Wystartowała akcja „Jezioro Tajemnic”!

Jezioro Drawsko; okolice Czaplinka w Powiecie Drawskim. Jedno z największych w Polsce. Około 1800 hektarów powierzchni. Woda o unikalnym, szmaragdowym odcieniu. Jezioro nigdy dokładnie niezbadane. Liczne wyspy i zatoki, tajemnicza ekstremalna głębia. Na tyle tajemnicza, by historie o tym co skrywa przetrwały dziesięciolecia. Jednym z niezwykłych artefaktów, o którym krążą niezliczone opowieści, może być okręt podwodny z czasów II wojny światowej. Czy to czaplinecki „Złoty pociąg”, czy raczej sprawa rodem z „Archiwum X”?

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Marek Depczyński - „Rosyjskie Siły Zbrojne od Milutina do Putina” - recenzja

O tym, że historia jest nauczycielką życia nad Newą i Moskwą zazwyczaj zapominają. Rosja to przedziwny kraj – okresy krótkich lecz dramatycznych wydarzeń tzw. smut przeplata z długimi latami spokoju i względnych czy bezwzględnych sukcesów, które ją usypiają… A potem kolejna smuta i intensywny okres nadrabiania zaległości.

Więcej »

Propozycje Wydawnictwa Finna na luty

Niezwykłe wojenne wspomnienia i opowieści: „Zapiski oficera z niewoli” (autor: Piotr Nikołajewicz Palij), „Przystanek Moskwa” (autor: Heinrich Haape), „Stalowe fortece. Tom 4” (autor: Robert K. Massie) – to lutowe propozycje Wydawnictwa Finna. Polecamy je Waszej uwadze!

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Adolf Galland – as Luftwaffe, krytyk Göringa i miłośnik cygar

Lubił palić cygara w kokpicie maszyny, a wymalowana na jego samolocie Myszka Miki budziła rozbawienie innych pilotów. I choć liczbą 104 zestrzeleń ustępuje wielu niemieckim asom II wojny światowej, trudno znaleźć drugiego tak charyzmatycznego i wpływowego pilota w szeregach Luftwaffe jak Galland.

Więcej »

Żołnierz Niezłomny – major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”

Był jednym z najsłynniejszych dowódców polskiej partyzantki. Po zakończeniu II wojny światowej nie złożył broni i poprowadził swoją „Brygadę Śmierci” do walki z sowieckim okupantem oraz nowymi władzami Polski. 65 lat po śmierci z rąk komunistów ma zostać uroczyście pochowany na Powązkach.

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Konanie starego mnicha

Każda wielka historia zaczyna się od narodzin niezwykłego bohatera. No, prawie każda. Są też bowiem takie, które zaczynają się od śmierci.

Więcej »

Szara historia Estończyków służących w Waffen-SS

Gdy poruszamy temat Waffen-SS, nie możemy zapomnieć, że w tej formacji służyli żołnierze z wielu europejskich państw. Należeli do nich między innymi Estończycy, których niezwykłą historię opowiada Jacek Cielecki, autor książki „Nadzieja wdeptana w błoto”.

Więcej »

Archiwum publicystyki »