Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Dzień Matki: 10 słynnych matek, które zasłużyły się w historii

Papież Jan XXIII, mawiał, że „jedna matka jest więcej warta niż stu nauczycieli”. Obchodzony dziś Dzień Matki jest doskonałą okazją, by przypomnieć dziesięć sylwetek matek, których potomkowie odegrali ważną (choć nie zawsze chlubną) rolę w historii ludzkości.

Więcej »

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (25 V 16)

Skąd się wzięła Ukraina? Który z zapomnianych polskich naukowców przyczynił się do powstania mikroprocesorów? Kim naprawdę była Roksolana – bohaterka „Wspaniałego stulecia”? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w polecanych przez nas tekstach!

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Kwartalnik „Karta” – numer 87 – recenzja

Najnowszy periodyk Ośrodka Karta po raz kolejny dotyka tego, co w pamięci i wiedzy wydaje się ulotne: losów zbiorowości poprzez pryzmat wybranych jednostek. Ten sposób przedstawiania historii znalazł już szerokie grono stałych czytelników. Co tym razem ma nam do zaoferowania kwartalnik „Karta”?

Więcej »

Jeremy Dronfield, Lee Trimble – „Ocalić jeńców!” – recenzja

II wojna światowa posiada wiele nieodkrytych tajemnic. Co jakiś czas pojawiają się opracowania, pokazujące że tak skomplikowany konflikt wymyka się „czarno-białemu” opisowi. Nie inaczej jest z książką Lee Trimble i Jeremy’ego Dronfielda.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Bracia Jabłkowscy – polski biznes w zachodnim stylu

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy był jednym z najsłynniejszych sklepów w przedwojennej Polsce. Co ciekawe, nie założył go mężczyzna.

Więcej »

Zaczęło się od kary – narodziny harcerstwa w Polsce

Na początku XX wieku nie tylko odrodził się niepodległy i wolny kraj, lecz także urzeczywistniła się pewna idea, która przetrwała do dzisiaj, i mimo burzliwej historii, posiada już ponad 100-letnią tradycję.

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

7. Warszawskie Targi Książki – czy Polacy nie czytają książek?

Cztery dni, ponad 800 wystawców, tysiąc autorów z 25 krajów na 20 tysiącach metrów kwadratowych Stadionu Narodowego oraz tłumy odwiedzających – tak wyglądało największe wydarzenie literackie w Polsce. W niedzielę 22 maja 2016 roku zakończyły się siódme Warszawskie Targi Książki.

Więcej »

„Fakty historyczne tworzą gotowe ramy, które można wypełniać dodatkową treścią”

Jak napisać ciekawą powieść przygodową osadzoną w czasach krucjat? Czy jako tło łatwiej stworzyć fikcyjny świat, czy korzystać z historycznych ram? I jakie są dalsze losy Rolanda z Montferratu? O tym rozmawiam z Markiem Orłowskim z okazji niedawnej premiery najnowszego tomu jego powieści „Samotny krzyżowiec. Czas przepowiedni”.

Więcej »

Archiwum publicystyki »