XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Szczecinie - już jutro!

opublikowano: 2014-09-16 09:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Jutro w Szczecinie rozpoczyna się XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich pod hasłem Polska-Bałtyk-Europa. W Zjeździe weźmie udział blisko dwa i pół tysiąca uczestników. Portal Histmag.org znalazł się wśród patronów medialnych Zjazdu.
REKLAMA

Organizatorzy Zjazdu planują spojrzeć na losy Polski i kontynentu europejskiego przez pryzmat Bałtyku oraz wskazać na morze jako czynnik spajający i ułatwiający modernizację żyjących nad nim społeczeństw. W Zjeździe weźmie udział około dwa i pół tysiąca uczestników.

W bogatym programie zaplanowano blisko sto wydarzeń, m.in. sympozja, wystawy, projekcje filmów, salon książki historycznej oraz wiele innych spotkań z historią. Po raz pierwszy Powszechny Zjazd Historyków Polskich tak bardzo otworzył się na region, w którym będzie się odbywał – poza czternastoma lokalizacjami w Szczecinie, wydarzenia odbywać się będą również w Wolinie, Kołobrzegu, Stargardzie Szczecińskim oraz Cedyni.

17 września w godz. 9.00-19.00 odbędzie się 29 specjalistycznych sympozjów. Zaplanowano je w Szczecinie (24), Świnoujściu, Kołobrzegu, Wolinie, Stargardzie Szczecińskim oraz Cedyni. Miejsca obrad będą powiązane z tematyką sympozjów. Wśród wielu wydarzeń uwagę zwracają spotkania międzynarodowe:

  • polsko-niemieckie sympozjum doktorantów
  • polsko-niemieckie sympozjum zarządów Der Verbandes der Historiker und Historikerinnen Deutschlands i Polskiego Towarzystwa Historycznego „Przekraczanie granic. Osiągnięcia i wyzwania dialogu historyków polskich i niemieckich”

18 września o godz. 9.00 w Sali Kongresowej Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się nadanie doktoratu honorowego Uniwersytetu Szczecińskiego profesorowi Andrzejowi Tomczakowi. Natomiast o godz. 11.00 w Sali Kongresowej Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się uroczysta inauguracja Zjazdu z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W kolejnych dniach odbędą się obrady sesji zjazdowych. 18 września, w godz. 15.00-19.00; 19 września w godz. 9.00-19.00 i 20 września w godz. 9.00-13.00.

20 września w godz. 15.00-19.00 Odbędzie się Debata „25 lat po Jesieni Narodów w Europie Środkowej 1989-2014” z udziałem badaczy z Austrii, Bułgarii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, USA, Węgier. Debata będzie transmitowana w Internecie.

Na program wydarzeń towarzyszących złożą się m.in.:

  • Msza Święta
  • Salon książki historycznej
  • Piknik historyczny
  • Wycieczki po Szczecinie – 6 różnych tras
  • Wycieczki statkiem po porcie szczecińskim
  • Wycieczki autokarowe po Pomorzu Zachodnim (części polskiej i niemieckiej)
  • Prezentacje muzeów szczecińskich
  • Koncert „La Tempesta di Mare” w Kościele pw. Jana Ewangelisty
  • Projekcje filmów
  • Wystawy historyczne

Patronat honorowy nad Zjazdem objęli m.in.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerami wydarzenia są m.in.: Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Logo Polskiego Towarzystwa Historycznego
  • Bałtyk i morza oblewające Europę były nie tylko miejscami żeglugi, umożliwiającymi wymianę między różnymi strefami gospodarczymi Europy, ale również polem rywalizacji o wpływy, od których zależał los całych narodów, wreszcie żywiołem ułatwiającym szerzenie kultury, sztuki, zwyczajów, idei czy poglądów. Bałtyk i inne morza widzielibyśmy kompleksowo jako jedno z głównych spoiw społeczeństw europejskich, pozwalające na wzajemne poznawanie się, porozumiewanie, handlowanie, politykowanie i wojowanie. Dla Polski Bałtyk to nie tylko wąskie „okno na świat” tak często prezentowane w historiografii polskiej, ale przestrzeń ułatwiająca spotykanie się, a następnie stapianie Polaków z Europą. Morze rozumiemy więc wszechstronnie i patrzymy na nie z punktu widzenia człowieka, kultury, wojny, gospodarki, idei i myśli politycznej oraz nadmorskich regionów i ich szans rozwojowych – wyjaśnia dr hab. Adam Makowski, prof. US, Dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US.

Więcej informacji na stronie internetowej Zjazdu

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone