Muzeum Historii Żydów Polskich – siedem dni do wielkiego otwarcia

opublikowano: 2014-10-21 17:55
wolna licencja
poleć artykuł:
Na warszawskim Muranowie od ponad roku funkcjonuje budynek Muzeum Historii Żydów Polskich. Już w przyszły wtorek dla publiczności otwarte zostanie jego serce: wystawa główna. Dziś, na specjalnym spotkaniu dla mediów, rozpoczęto ostatnie odliczanie.
REKLAMA

Za kilka dni kończymy prace, które zaczęły się ponad 20 lat temu – podkreślał na briefingu w siedzibie muzeum jego dyrektor prof. Dariusz Stola, przypominając długą historię starań o powstanie instytucji opowiadającej dzieje Żydów w Polsce.

Przeczytaj również:

Wydarzenia towarzyszące imprezie rozpoczną się dniem środowisk żydowskich (26 października) oraz dniem darczyńców (27 października). 28 października pierwszymi gośćmi wystawy stałej będą prezydenci Polski i Izraela. Tego samego dnia wieczorem na skwerze przy muzeum odbędzie się koncert, podczas którego wystąpi m.in. Tomasz Stańko z utworem specjalnie skomponowanym na tę okoliczność. Do późnej nocy ekspozycję odwiedzą też za darmo pierwsi zwiedzający.

Muzeum Historii Żydów Polskich (fot. mamik / fotopolska.eu; Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.)

Dariusz Stola zapowiedział także intensywną działalność muzeum w sieci. Obok portalu „Wirtualny Sztetl” mają ruszyć także inne projekty internetowe, m.in. możliwość zwiedzania wystawy stałej za pośrednictwem Google Cultural Institute oraz dostępne online lekcje na żywo.

Po 1945 i 1968 roku historia Żydów w Polsce została wymazana z naszych umysłów. To muzeum ma to zmienić – stwierdza w rozmowie z Histmag.org Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, które jest współorganizatorem MHŻP. Główną zaletą nowego myślenia, które ma zaprezentować ta placówka, ma być skupienie się na „historii życia” – początkach społeczności żydowskiej w Polsce, jej stosunków z Polakami oraz udziału w ich historii.

Właśnie „życie”, a nie nacisk na ważną, choć najczęściej przytaczaną tematykę pogromów i Zagłady, ma wyróżniać warszawskie muzeum na tle innych placówek w Polsce i na świecie zajmujących się żydowską historią. To jest część naszego życia i chcemy o tym wiedzieć – podkreśla Wiślicki.

Zobacz też:

Pełna mobilizacja! – odpowiada na pytanie o nastroje przed otwarciem Anna Kraus, przewodniczka po wystawie stałej. By otrzymać tę pracę musiała przejść roczny kurs w Akademii Polin z udziałem historyków oraz znawców kultury i religijności żydowskiej. Jego podsumowaniem był test sprawdzający zdobytą wiedzę, eseje o tematyce wystawy oraz próbne oprowadzanie po jednej z galerii. Poziom był więc wysoki. Od pewnego czasu Anna oprowadza po wciąż jeszcze doskonalonej ekspozycji grupy testowe – młodzieżowe i dorosłe, polskie i zagraniczne – które mają wypróbować i ocenić muzeum. Reakcje są w większości pozytywne, choć grupy zagraniczne inaczej przyswajają sobie polską historię, często też inaczej patrzą na różne wydarzenia.

(fot. udostępniona przez Muzeum Historii Żydów Polskich, fot. M. Starowieyska)
(fot. udostępniona przez Muzeum Historii Żydów Polskich, fot. M. Starowieyska)

Którą część wystawy pracująca z nią na co dzień lubi najbardziej? Bardzo lubię drukarnię i bibliotekę w galerii Paradisus Iudaeorum, a także Miasteczko, bo brałam udział w budowie synagogi – mówi Anna. Chodzi o zrekonstruowany na potrzeby Muzeum strop drewnianej synagogi w Gwoźdźcu z pięknymi malowidłami o tematyce religijnej i bimą, czyli podwyższeniem z którego czyta się Torę. Rekonstrukcję przeprowadzono na specjalnych warsztatach z udziałem młodzieży z różnych państw i z wykorzystaniem możliwie autentycznych metod ciesielskich.

Ten i inne obiekty zwiedzający będą mogli oglądać już od przyszłego tygodnia. Jakie będą reakcje? Na pewno będziemy je śledzić.

Więcej informacji o muzeum na jego oficjalnej witrynie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone