Trzecia część ekonomicznego dodatku do „Mówią Wieki” już dostępna!

opublikowano: 2015-03-27 16:34
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Trzecia odsłona cyklu „Reformy pieniądza w Polsce i na świecie” jest poświęcona reformom pieniężnym przeprowadzonym w latach dwudziestych w Austrii, na Węgrzech i na naszym rodzimym gruncie. Wszystkie części można przeczytać na stronie czasopisma!
REKLAMA

W najnowszej części Jerzy Łazor opisuje hiperinflację, jaka dotknęła dwa państwa sukcesyjne monarchii habsburskiej: w latach 1921-1922 Austrię, a w 1923 roku Węgry. Początek ich problemów sięgał pierwszej wojny światowej, kiedy kilkunastokrotnie zwiększono emisję austro-węgierskiej korony.

Aldona Podolska-Meducka przybliża z kolei zagadnienie reform skarbowo-walutowych Władysława Grabskiego, wymuszone przez zniszczenie, jakiemu uległ kraj w latach 1914-1918, oraz przez wysiłek finansowy, jaki towarzyszył toczonej od 1919 roku wojnie z bolszewikami.

Cykl ukazuje się w 20. rocznicę denominacji złotego i dotyczy głównie reform walutowych w Polsce, ale umieszczony został w kontekście dziejów powszechnych – zwłaszcza reform przeprowadzanych przez byłych zaborców, mających bezpośredni wpływ na naszą gospodarkę. Znajdą się tu też przykłady udanych i nieudanych wymian pieniądza na przestrzeni XIX–XX wieku. Artykuły zostały opracowane przez wytrawnych historyków z prof. Wojciechem Morawskim na czele.

Cykl jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Wszystkie części można znaleźć na stronie czasopisma

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone