Muzułmanie w średniowiecznej Etiopii

opublikowano: 2007-03-30 20:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Francuscy archeolodzy odkryli pozostałości trzech miast będących centralnymi ośrodkami sułtanatu Szeua istniejącego w środkowej Etiopii w X-XIII wieku.
REKLAMA

Państewko Szeua leżało pomiędzy chrześcijańskim królestwem leżącym w górach etiopskich a portami nad Morzem Czerwonym. Rządzone było przez arabską dynastę Mehzui. XIII wiek to szczytowy okres potęgi sułtanatu, który jednak już w 1285 roku zostało pobite przez sułtanat Ifat. Z czasem historia sułtanatu Szeua obrosła legendą, a informacje o jego dokładnym położeniu zanikły.

Trzy odnalezione miasta to Asbari, Masal i Nora. Położone są one na północny-wschód od Addis Abeby, zajmują obszar o długości ok. 11 kilometrów. Badacze uważają, że miasta te położone były w samym sercu sułtanatu Szeua. Teren osad pokrywają obecnie zarośla, jednak dobrze widoczne są ślady m.in. po uprawach tarasowych. W odkrytych miastach odnaleziono liczne narzędzia, cmentarze, zabudowania mieszkalne i przede wszystkim meczety – ten odkryty w Asbari, pokryty inskrypcjami w języku arabskim, archeolodzy uznali za prawdopodobnie największy istniejący w Etiopii. Natomiast w Norze natrafiono na doskonale zachowany układ urbanistyczny.

Francuscy naukowcy planują powrócić w przyszłym roku na teren wykopalisk i podjąć się opracowania mapy miasta Nora.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone