Uniwersalny żołnierz wojny koreańskiej

opublikowano: 2015-07-27 19:33
wolna licencja
poleć artykuł:
Przypadająca 27 lipca kolejna rocznica podpisana aktu zawieszenia broni na Półwyspie Koreańskim i ustanowieniu strefy zdemilitaryzowanej wzdłuż 38 równoleżnika jest dobrą okazją do przedstawienia jednego z pierwszych pomników w USA, który upamiętnia żołnierzy wojny koreańskiej.
REKLAMA

Zobacz też: Inczhon 1950 – przełomowy moment „najgorętszego konfliktu zimnej wojny”

Wojna koreańska rozpoczęła się 25 czerwca 1950 r. W tym dniu armia Korei Północnej przekroczyła 38 równoleżnik atakując Koreę Południową. W ciągu miesiąca wojska północnokoreańskie zepchnęły siły Korei Południowej i wspierające je wojska USA do wysuniętego na południe krańca półwyspu koreańskiego. W odpowiedzi na atak, wojska USA oraz ONZ, pod dowództwem generała Douglasa MacArthura, przeszły do kontrofensywy. W połowie września 1950 r. generał MacArthur przeprowadził udany desant na półwyspie Inchon. Odniesiony sukces pozwolił wojskom amerykańskim zepchnąć w krótkim czasie armię północnokoreańską daleko za 38 równoleżnik, aż do rzeki granicznej Yalu, pomiędzy Północną Koreą i Chinami.

Obawiając się inwazji Chiny postanowiły zaangażować się w konflikt. W listopadzie 1950 r. żołnierze z ChRL zaatakowali siły USA i ONZ w pobliżu rzeki Yalu i zmusili je do odwrotu. Wojska USA przeprowadziły kontratak, który spowodował ustabilizowanie linii frontu na pierwotnej granicy obydwu państw koreańskich. W kwietniu 1951 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman odwołał Douglasa MacArthura z dowodzenia, nie zgadzając się z jego agresywnymi planami użycia bomby atomowej przeciwko chińskim miastom. Choć walki były kontynuowane w ciągu najbliższych dwóch lat, nie przyniosły one żadnej z walczących stron poważniejszych zdobyczy terytorialnych. Ostatecznie 27 lipca 1953 r. obie strony podpisały zawieszenie broni, które zakończyło działania wojenne i przywróciło 38 równoleżnik jako linię graniczną pomiędzy Koreą Północną i Południową.

(fot. K. Kartasiński)
(fot. K. Kartasiński)

W 1987 roku założono komitet weteranów wojny koreańskiej. Jego głównym celem była zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, poświęconego żołnierzom „zapomnianej wojny” w Korei. Spośród 100 nadesłanych projektów zwyciężył pomysł walijskiego artysty Mac Adamsa. Pomnik, zaprojektowany w granitowej skale, przedstawia figurę żołnierza wojny koreańskiej. Zwany jest on także „Uniwersalnym Żołnierzem”, ponieważ nie wyróżnia żadnej z narodowości biorącej udział w walkach.

(fot. K. Kartasiński)
(fot. K. Kartasiński)
(fot. K. Kartasiński)
(fot. K. Kartasiński)

Na podstawie pomnika zostały zamieszczone mozaiki flag państw ONZ zaangażowanych w konflikt. Pomnik jest ulokowany na okrągłym placu, na którym zostały zamieszczone informacje o rannych i zabitych żołnierzach państw ONZ. Monument został odsłonięty 25 lipca 1991. Pomnik znajduję się w Battery Park w Nowym Yorku.

Na podstawie: nycgovparks.org

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone