Histmag do kawy (29 lipca 2015)

opublikowano: 2015-07-29 05:25
wolna licencja
poleć artykuł:
Dzień dobry! 57 lat temu w Waszyngtonie powstało NASA, czyli wymarzone miejsce pracy wszystkich fanów Kosmosu. Choć czasem zazdrościmy kolegom zajmującym się naukami ścisłymi zdjęć Plutona i informacji o planecie Kepler-452b, to zapewniamy, że i na tym świecie działo się wiele ciekawych rzeczy!
REKLAMA
Sylwetka: „Słoneczniki” i odcięte ucho. O kim mowa? Oczywiście o Vincencie van Goghu, holenderskim malarzu uznawanym za jednego z najwybitniejszych w historii. 125 lat temu popełnił on samobójstwo. Sławę zdobył po śmierci, dziś jego twarz z autoportretów jest szeroko rozpoznawalna. Ale czy wiedzieliście, że początkowo nie malował tak charakterystycznych, jasnych obrazów? Zaczął to robić dopiero pod wpływem impresjonistów i południowofrancuskiego słońca.
Z archiwum Histmaga: większość oczu w Europie jest w ostatnich tygodniach zwrócona na Grecję. Wszyscy znamy jej wspaniałą historię starożytną. Ale czy wiemy, że miała też interesującą historię współczesną?
Biblioteki cyfrowe: Muzeum Historii Polski ma powstać „fizycznie” w 2018 r., jednak wciąż prowadzi ciekawe projekty w sieci. Jednym z nich jest serwis „Belfer” , zawierający materiały dla nauczycieli, m.in. scenariusze lekcji i quizy. Polecamy go, zwłaszcza, że treści te publikowane są na licencji Creative Commons, można je więc swobodnie rozprzestrzeniać!

Video historia: trwają wakacje, jest więc czas na to, by wybrać się na historyczną wycieczkę. Może na Ślężę, miejsce powiązane z dziejami dawnymi i tymi nowszymi? Na wyprawę zaprasza autorka kanału Przygodowa TV na YouTubie, który polecamy naszym czytelnikom:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone