Zmarła prof. Maria Jaczynowska

opublikowano: 2008-02-26 13:54
wolna licencja
poleć artykuł:
W wieku 80 lat zmarła Maria Jaczynowska, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, badacz historii starożytnego Rzymu, autorka kilku klasycznych opracowań poświęconych tematyce antycznej.
REKLAMA

Urodziła się 17 lutego 1928 roku w Kutnie. W czasie wojny była członkinią Szarych Szeregów, brała udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka. Studia historyczne rozpoczęła w 1946 roku w Łodzi, zakończyła pięć lat później na Uniwersytecie Warszawskim, na którym się również doktoryzowała w 1958 roku. Od 1955 roku związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, habilitowała się tam w 1965 roku, od 1976 roku była profesorem nadzwyczajnym, a od 1984 zwyczajnym tej uczelni. W latach 1976 – 1978 dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Od 1998 roku na emeryturze. W początku lat sześćdziesiątych przebywała na stypendium we Francji, była członkinią „Society for the Promotion of Roman Studies” oraz Międzynarodowego Komitetu „Association Internationale d'Épigraphie Grecque et Latine”, pracowała na uniwersytecie w Paryżu oraz w Institute of Classical Studies w Londynie.

Zainteresowania badawcze Marii Jaczynowskiej koncentrowały się wokół historii społecznej i religii Rzymu. W dorobku profesor Jaczynowskiej znajdowało się 76 pozycji, spośród których najważniejsze to Religie świata rzymskiego i Dzieje Imperium Romanum. Profesor – jako długoletni dydaktyk – byłą współautorką dwóch podręczników akademickich do historii starożytnej: Historia starożytna (wraz z Danutą Musiał i Markiem Stępniem – tzw. „Trojaczki”) oraz powszechnie używanej, mimo upływu czasu, Historii starożytnego Rzymu z 1975 roku.

Pogrzeb pani profesor odbędzie się w czwartek 28 lutego w Toruniu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń, Historia i Media, Wikipedia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone