„Fire and Ice – The Dialectic of Order and Chaos” – recenzja i ocena

opublikowano: 2008-09-13 14:52
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Polskie wydawnictwa uniwersyteckie coraz lepiej rozumieją, że publikowanie rodzimych prac naukowych wyłącznie w języku polskim sprawia, że na swój sposób kisimy się we własnym sosie. Zbiory artykułów napisanych w języku angielskim pozwalają propagować polską naukę również za granicą.
REKLAMA
Fire and Ice - The Dialectic of Order and Chaos
cena:
21 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Rok wydania:
2008
Okładka:
miękka (broszurowa foliowana)
Liczba stron:
172
ISBN:
978-83-226-1726-7

Tego typu publikację wypuścił niedawno Uniwersytet Śląski. „Fire and Ice – The Dialectic of Order and Chaos” to zbiór czternastu artykułów w języku angielskim. Piszemy o nim przede wszystkim ze względu na formę wydania. Pomysł publikowania kolekcji artykułów w całości po angielsku to w Polsce wciąż pewne novum. A zarazem rzadkość, bo np. historyczne czasopisma w języku angielskim stanowią ewidentny margines.

Tymczasem Wydawnictwo UŚ poszło nawet o krok dalej. Każdy z artykułów uzupełniono o abstrakty po polsku i niemiecku. Szkoda jednak, że redaktorzy nie pomyśleli o przetłumaczeniu na te języki także spisu treści.

Jasny temat... i niejasna realizacja

Zgodnie ze wstępem i informacją wydawcy jest to książka, o charakterze interdyscyplinarnym, zawierająca 14 artykułów analizujących kategorie porządku czy ładu oraz chaosu. Autorzy, przedstawiając różne rozumienia tych pojęć, omawiają je w wielu aspektach, kontekstach i konfiguracjach. Chronologiczny zakres artykułów obejmuje okres od wczesnego średniowiecza do postmodernizmu.

Niestety interdyscyplinarność to w tym przypadku raczej teoria. Zdecydowana większość artykułów to prace literaturoznawcze i kulturoznawcze. W zbiorze nie znalazł się ani jeden tekst stricte historyczny, a tylko trzy artykuły w jakiejś części dotyczą filozofii (i historii filozofii). Przyznam, że sięgając po tę książkę spodziewałem się po pierwsze tekstów z zakresu filozofii, po drugie historii (i historiozofii). Odnoszę wrażenie, że redaktorzy „na siłę” wybrali tytuł i tematykę tomu, do których tylko luźno nawiązuje większość artykułów.

Przykładowo, artykuł poświęcony podobieństwom i różnicom między alchemią i hermeneutyką nijak nie kojarzy mi się z problemem chaosu i ładu. Podobnie artykuł Katarzyny Ancuta „Kaosu znaczy chaos: Japońskie pojęcie strachu i jego konsekwencje dla współczesnego kina grozy”.

Ogółem, artykuły traktują o przeróżnych, bardzo szczegółowych problemach. Ani jeden nie dotyka jednak samego tematu. A szkoda, bo przecież problemy chaosu jako siły twórczej w procesie historycznym czy chaosu jako budulca relacji społecznych są bardzo interesujące i słabo zbadane.

Szczegółowość tematyczna artykułów sprawia niestety, że są one przeznaczane wyłącznie dla ewidentnych znawców poszczególnych problemów. Nikt, kto nie zna „Trzeciego Policjanta” Flanna O'Briena nie zrozumie artykułu, w którym autorka analizuje pojęcia kierunku, ruchu i czasu zaprezentowane w tej książce. Tak samo trudno czytać o karnawałowym motywie koronacji w Tropic of Cancer Henry'ego Millera, jeśli nie wie się, co to za powieść.

Dodatkowo większość artykułów jest napisana bardzo hermetycznym, skomplikowanym językiem, który wymaga obycia z literaturą naukową i dobrej znajomości pojęć z zakresu literaturoznawstwa, filozofii i innych dziedzin.

Ogółem: dobrze, że taki zbiór powstał. Tym lepiej, że wydano go po angielsku. Osobiście jednak czuję się zawiedziony, że zabrakło w nim artykułów analizujących problemy bezpośrednio nawiązujące do tematyki zbioru. No ale to moja prywatna opinia. Specjaliści z zakresu historii literatury anglojęzycznej i kultury współczesnej zapewne będą zadowoleni.

Korektę przeprowadziła: Olga Śmiełowska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone