Nowe Miasto w Warszawie obchodzi 600 urodziny

opublikowano: 2008-09-20 20:13
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziś swoje święto obchodziło warszawskie Nowe Miasto, położone na północ od serca stolicy czyli Starego Miasta.
REKLAMA

W tym roku mija równo 600 lat od pojawienia się pierwszej wzmianki źródłowej na temat Nowego Miasta – z 27 grudnia 1408 roku pochodzi przywilej księcia mazowieckiego Janusza I Starszego dla Piotra Pielgrzyma nadający mu tytuł wójta Warszawy wraz z przynależną temu tytułowi władzą i prawem ściągania opłat z terytorium miasta i przedmieść, z wyłączeniem Nowej Warszawy. Lokowana została ona zapewne niewiele wcześniej jako północne przedmieście zbyt ciasnej Starej Warszawy. Nowe Miasto rozłożyło się wokół traktu zakroczymskiego (dzisiejsza ulica Freta i Zakroczymska). Herbem osady była panna z jednorożcem. Stanowiło ono jedną z samodzielnych jurydyk aż do uchwalenia Prawa o Miastach w 1791 r. W czasie wojny zabudowa nowomiejska została w większości zniszczona, po wojnie odbudowana.

Rynek Nowego Miasta z najważniejszym obiektem - kościołem sakramentek p. w. św. Kazimierza.

Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy zorganizowała dwudniowe obchody rocznicy. W Archiwum Głównym Akt Dawnych odbyła się wczoraj sesja popularnonaukowa omawiająca m.in. historię Nowego Miasta, badania archeologiczne prowadzone na jego terenie, historię powojennej odbudowy dzielnicy oraz najcenniejsze źródła dotyczące historii osady w zbiorach AGAD.

Ulica Freta, po prawej kościół paulinów p. w. Św. Ducha, po lewej kościół dominikanów p. w. św. Jacka, w głębi barbakan.

Dziś na Rynku Nowego Miasta ruszył festyn rodzinny, uświetniony wjazdem księcia Janusza mazowieckiego. W jego trakcie odsłonięto tablicę pamiątkową, odwiedzający mogli wziąć udział w jarmarku średniowiecznym oraz zobaczyć widowisko z tańcami i muzyką z XV wieku pt. Magnum ludicrum in Nivam Civitatem. Równolegle na Podzamczu można było oglądać turniej rycerski, a w Archiwum Głównym Akt Dawnych zobaczyć wystawę planszową Najcenniejsze źródła do dziejów Nowego Miasta w zbiorach AGAD.

Widowisko Magnum ludicrum in Nivam Civitatem , udział wzięły m.in. zespoły tańca dawnego „Pawanilia”, „Ver Vetustatis”, „Alta Danza”.

Zobacz także

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone