Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Historię piszą pijani. Ruszył nowy sezon „Drunk History”

Podcięci narratorzy, historia komercyjnego sukcesu coca-coli, wojna o kości i indiański mistrz olimpijski zdobywający medale w wygrzebanych ze śmietnika butach. 1 września amerykańska stacja Comedy Central wyemitowała pierwszy odcinek kolejnego sezonu serialu „Drunk History”.

Więcej »

Blisko 115 tys. Czytelników Histmag.org w sierpniu

W lipcu strony portalu Histmag.org odwiedziło 112 394 Czytelników, otwierając nasze strony 358 941 razy. Dziękujemy za zainteresowanie treściami publikowanymi na Histmag.org.

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Simon Scarrow - „Orły imperium. Legion” – recenzja

Znany z poprzedniej części, gladiator Ajaks, napsuł już sporo krwi głównym bohaterom cyklu „Orły Imperium”, Macrowi oraz Katonowi. W pogoni za nim, dwóch rzymskich żołnierzy trafia do Egiptu. Jak się okazuje, zbiegły niewolnik nie będzie stanowił dla nich największego zagrożenia.

Więcej »

Jerzy Strzelczyk – „Goci. Rzeczywistość i legenda” – recenzja

Goci – pogardzany barbarzyński lud, przed którym miała już przestrzegać Biblia, a u którego swoich początków szukali nie tylko Niemcy, ale także Szkoci czy Szwajcarzy. Z gockich run wywodzić się miał grecki alfabet, a z ustroju – europejski parlamentaryzm. Opisane piórem Jerzego Strzelczyka historie Gotów wracają po ponad trzydziestu latach.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Sierpień 1980: strajk, który obalił komunizm

W sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej, narodził się ruch społeczny, który zatrząsł komunistyczną dyktaturą. Bakcyl wolności uwolniony podczas letnich protestów ostatecznie obalił komunizm.

Więcej »

Droga do stanu wojennego - wspomina Karol Modzelewski

W marcu 1981 roku napięcie w Polsce sięgnęło zenitu. Na skutek poważnego konfliktu pomiędzy PZPR a „Solidarnością” cała Polska szykowała się do strajku generalnego. W ostatniej chwili, 30 marca 1981 r. zostało zawarte porozumienie, które odsunęło konfrontację. Jak się okazało - tylko na pewien czas.

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Konkurs „Polskie atrakcje”: pałac w Sławikowie

Województwo śląskie, liczący kilkuset mieszkańców Sławików, a w nim sześciohektarowy park – ze spichlerzem, oranżerią, neogotycką kaplicą i pałacem.

Więcej »

Witold Pilecki: jeden z najodważniejszych. O jego życiu powstał fabularyzowany dokument

Rotmistrz Witold Pilecki – uznany za jednego z najodważniejszych bohaterów europejskiego ruchu oporu, we własnym kraju nadal pomijany. Już niedługo do kin wejdzie fabularyzowany dokument „Pilecki” opowiadający o jego życiu. Czego możemy się po nim spodziewać?

Więcej »

Archiwum publicystyki »