Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Konkurs: „Werwolf. Ostatni zaciąg Himmlera”

Książka Volkera Koopa to pierwsze wyczerpujące przedstawienie historii tej owianej mgłą tajemnicy organizacji. Autor rzeczowo i ze znawstwem opisuje tło historyczne, powstanie oraz działania Werwolfu i związanych z nim osób. Jednocześnie demitologizuje organizację, bezlitośnie wskazując na jej jednoznacznie zbrodniczy charakter i działalność. – czytamy w opisie naszej dzisiejszej nagrody. W puli nagród konkursu mamy dla Was 4 egz. książki: „Werwolf. Ostatni zaciąg Himmlera”.

Więcej »

Zapowiedzi imprez historycznych (11.02.2016)

Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Rzeszowie.

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Volker Koop – „Werwolf. Ostatni zaciąg Himmlera” (informacja)

Założona z inicjatywy Heinricha Himmlera nazistowska organizacja Werwolf, odpowiadająca za przeprowadzone w ostatnich tygodniach wojny niezliczone mordy, należy do najbardziej tajemniczych i legendarnych struktur Trzeciej Rzeszy. Jej zadaniem było utrzymywanie oddziałów aliantów w stałym napięciu przez prowadzone z ukrycia akcje sabotażowe, a jednocześnie odstręczanie Niemców od współpracy z aliantami, w czym Werwolf posuwał się na najbrutalniejszych metod.

Więcej »

„Zjawa” – reż. Alejandro González Iñárritu – recenzja filmu

Fabułę „Zjawy” można rozpatrywać pod różnym kątem: miłości rodzicielskiej, woli przeżycia, konfrontacji z naturą. Można także spojrzeć na nią jak na panoramę przedstawiającą mieszkańców Ameryki w pierwszej połowie XIX wieku.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Joanna Kastylijska i Filip I Habsburg, czyli historia trudnej miłości

Historia okazała się dla niego zbyt łaskawa, a dla niej bezlitosna – on zapisał się w dziejach jako „Piękny”, a ona jako „Szalona”. Małżeństwo Joanny Kastylijskiej i Filipa Habsburga od ponad pięciuset lat rozpala wyobraźnię pisarzy, malarzy i filmowców, a historycy zachodzą w głowę, co w tej historii jest prawdą, a co – tylko romantyczną legendą.

Więcej »

Adolf Galland – as Luftwaffe, krytyk Göringa i miłośnik cygar

Lubił palić cygara w kokpicie maszyny, a wymalowana na jego samolocie Myszka Miki budziła rozbawienie innych pilotów. I choć liczbą 104 zestrzeleń ustępuje wielu niemieckim asom II wojny światowej, trudno znaleźć drugiego tak charyzmatycznego i wpływowego pilota w szeregach Luftwaffe jak Galland.

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Kot czy żółw? Zapis dyskusji czytelników z wydawcą i redaktorem naczelnym Histmag.org

10 lutego o godz. 18:00 w komentarzach w serwisie, na Facebooku oraz za pośrednictwem maila na pytania czytelników Histmag.org odpowiadali nasz wydawca Michał Świgoń oraz redaktor naczelny Tomasz Leszkowicz. Pytano o ulubione gry i postacie z przeszłości, historię alternatywną oraz plany rozwoju serwisu.

Więcej »

Wielki Post po staropolsku

Z jednej strony był okresem wstrzemięźliwości motywowanej religijnie, z drugiej zaś sposobem radzenia sobie z kłopotami żywnościowymi na przednówku. Praktyka życia codziennego mieszała się z rzeczywistością Absolutu tworząc z Wielkiego Postu ważny okres w roku.

Więcej »

Archiwum publicystyki »