Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Ale Historia, 2 maja w Wyborczej

Wydanie generała „Grota”. 30 czerwca 1943 r. Niemcy aresztowali dowódcę AK gen. Stefana Roweckiego. Prawdopodobnie wpadł przez trójkę agentów gestapo działających w Komendzie Głównej AK: Ludwika Kalksteina, Blankę Kaczorowską oraz Eugeniusza Świerczewskiego.

Więcej »

W kraju Mieszka I. Wystawa w Bibliotece Śląskiej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski

Biblioteka Śląska słynie z ciekawie przygotowanych wystaw rocznicowych, podczas których prezentowane są najciekawsze zbiory instytucji związane z określoną tematyką. Tym razem czytelnicy mogą zapoznać się z ekspozycją dotyczącą Mieszka I oraz Chrztu Polski.

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

„Ruch oporu w Europie 1939–1945” – red. P. Cooke, B. H. Shephard – recenzja

Ruch oporu niejedno ma imię. Inaczej wyglądał w Grecji, inaczej we Francji, a jeszcze inaczej w Polsce. Ta książka daje panoramiczną perspektywę i próbuje porównać to, co trudno porównywalne.

Więcej »

„Elity komunistyczne w Polsce” – red. M. Szumiło i M. Żukowski – recenzja

Jeżeli historię PRL można uznać za przez lata zakłamywaną, to dzieje elit komunistycznych były zakłamywane na potęgę. Publikacje takie jak ta dają nadzieję, że ta sytuacja trwale się zmieni.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Walczyć pomysłem i humorem, czyli harcerstwo w czasie II wojny światowej

Polska nie zdążyła nacieszyć się wolnością. Z trudem odzyskana niepodległość została jej ponownie odebrana w 1939 roku. W podobnej sytuacji został postawiony cały ruch młodzieżowy, który bardzo szybko musiał zmierzyć się z niewyobrażalnie ciężkim egzaminem. Jak wyglądało harcerstwo podczas II wojny światowej?

Więcej »

„Księżniczka“ Konstancja, czyli smutny żywot córki króla Stasia

„Księżniczka“ wychowywana przez rodzinę kupiecką, nieszczęśliwa żona awanturnika, przez lata walcząca o przynależność do rodu Sapiehów, zmarła w małej wiosce na Wołyniu... Dzieje Konstancji z Cichockich Żwanowej, córki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Magdaleny Agnieszki Sapieżyny są swego rodzaju odwróceniem historii Kopciuszka – od bogactwa i zaszczytów do całkowitej nędzy i zapomnienia.

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Titanic - ostatnia noc morskiego olbrzyma

Podróż Titanikiem długi czas przypominała piknik. Przyszedł jednak moment, w którym piknik zamienił się w koszmar.

Więcej »

Jak Jan III Sobieski nie popędził Tatarów...

Jeżeli wierzyć potocznemu wyobrażeniu, Jan III Sobieski był bezkompromisowym pogromcą islamu – świadczyć mają o tym spektakularne zwycięstwa pod Wiedniem i Parkanami oraz wiele innych działań. Jednak historia jak to historia – lubi płatać figle.

Więcej »

Archiwum publicystyki »