Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Magazyn Ale Historia w poniedziałek, 5 października w Wyborczej

Moda bolszewików: W Kraju Rad mody nie ma - uważali bolszewiccy przywódcy u zarania komunistycznej „ojczyzny proletariatu”. Modę mieli za burżuazyjny przeżytek lub za cechę przestępczego półświatka. Zamiast o modzie mówili o problemie odzieżowym, który zresztą szybko dał o sobie znać - już w pierwszych dniach porewolucyjnej rzeczywistości przyszło im zmierzyć się z nie lada wyzwaniem, czyli przyodzianiem żołnierzy Armii Czerwonej. Ponadto w wydaniu...

Więcej »

Histmag do kawy (5 października 2015)

Portugalia obchodzi dziś Święto Republiki, a bliskie naszym sercom Vanuatu – Święto Konstytucji. Od 1994 r. obchodzimy też dziś Światowy Dzień Nauczyciela, tak więc wszystkim naszym nauczycielom najlepsze życzenia! Kto zapomni złożyć je dziś, niech za dziesięć dni pamięta już koniecznie!

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Anna Machcewicz – „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980” (informacja)

Wielowątkowa opowieść zaczyna się w chwili, gdy po krwawym stłumieniu strajku w Grudniu 1970 roku władze obiecały Polakom lepsze życie. To opowieść o buncie, który zmienił Polskę. Po raz pierwszy czytelnik dostaje pełną historię wielkiego strajku z sierpnia 1980 roku, którego centrum znajdowało się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

Więcej »

Paweł Skibiński - „Między ołtarzem a tronem. Państwo i Kościół w Hiszpanii w latach 1931-1953” - recenzja

Stanowisko Kościoła katolickiego wobec wojny domowej w Hiszpanii oraz dyktatury generała Franco wzbudzało i do dnia dzisiejszego wzbudza silne kontrowersje. Opinia publiczna zarówno w Hiszpanii, jak i na świecie zarzucają mu popieranie w czasie wojny domowej generała Franco, zbuntowanego przeciwko legalnie wybranemu rządowi, a następnie ścisłą z nim współpracę w latach jego dyktatury. Książka Pawła Skibińskiego wykazuje, że prawda w tej kwestii jest o wiele bardziej skomplikowana.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Obergruppenführer Wolff i jego „humanitarne” intencje

Na początku powojennego przymierza Stanów Zjednoczonych z Niemcami znaleźli się: amerykański szef siatki szpiegowskiej w Europie, hitlerowski generał, a także butelka szkockiej whiskey — nieodłączna towarzyszka rozmów w szwajcarskiej kryjówce.

Więcej »

Bitwa o Cable Street, czyli jak brytyjska lewica przeciwstawiła się faszyzmowi Oswalda Mosleya

Bitwa o Cable Street przeszła do historii jako największa bitwa brytyjskiej lewicy z rodzimym ruchem faszystowskim. Do dzisiaj budzi spore emocje po obu stronach politycznej barykady, rozbudzając pamięć o czasach, gdy polityka i sposób jej prowadzenia posiadały zupełnie inne niż dziś oblicze.

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Dziewczyna z Błyskawicą

Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim „Pączek”, w momencie wybuchu powstania warszawskiego miała 17 lat. Bała się, że nie zdąży niczego zdziałać przed rychłym zakończeniem zrywu - wszyscy myśleli, że będzie on trwał jedynie trzy dni. Jej losy zostały uwiecznione w dokumencie „Portret żołnierza”, który będzie można zobaczyć w TVP1 już dziś.

Więcej »

Krótka opowieść o Tatarach. Jak „przybysze z piekieł” zostali naszymi sąsiadami?

Spacer ulicami rodzinnej miejscowości pobudza fantazję. Lubię wyobrażać sobie jakby to było żyć tu sto lub dwieście lat temu, mając za bliższych i dalszych sąsiadów Żydów, prawosławnych, unitów i Tatarów. Na Podlasiu od wieków przenikały się różne kultury i religie, tworząc złożony, barwny świat wielu narodowości. Wiedziona ciekawością i nostalgią postanowiłam udać się w krótką podróż śladami jednej z nich.

Więcej »

Archiwum publicystyki »