Czarno-biała strona orientu – tunezyjskie Sousse

opublikowano: 2009-03-19 17:18
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Większość przewodników po świecie orientu wabi swoich czytelników kolorowymi zdjęciami gwarnych bazarów, bogatej ornamentyki, roześmianych dzieci, czy pięknych tkanin. Nasycone intensywnymi barwami fotografie pokazują jednak tylko jedno z wielu obliczy wschodu. Ja pragnę pokazać oblicze odmienne.
REKLAMA

Sousse, zwane także Susa, to trzecie co do wielkości miasto Tunezji, założone przez Fenicjan w IX w p.n.e. Największą atrakcją miasta jest medyna, na terenie której znajduje się meczet i ribat. By wejść do medyny najlepiej udać się na Place Farhat Hached – tu zaczynają się jej główne ulice. Ten fragment miasta to właśnie orient z kolorowych fotografii – gwar, przepych różnobarwnych tkanin, mosiężnych figur, malowanych naczyń, skórzanych toreb i butów, zapach kadzideł, setki bazarowych stoisk, przekrzykujący się sprzedawcy... To jest to znane oblicze Tunezji. Omiń bazarowe stoiska, przedrzyj się przez zaczepiających Cię sprzedawców, oddal się od głównego wejścia i idź przed siebie, a dotrzesz do oblicza drugiego. Do miejsc, w których nie zobaczysz turystów, w których znajdziesz zwyczajność, codzienność, niedoskonałość – krzywe ściany, stare okna, kurz i odpadające ceramiczne płytki. Odpychające? A może właśnie to jest piękne?

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone