Doktorant Harvard University: Weber się mylił. Religia nie ma wpływu na gospodarkę

opublikowano: 2010-02-27 13:22
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Tak przynajmniej wynika z analizy porównawczej rozwoju 272 niemieckich miast w latach 1300-1900. Davide Cantoni wykazał, że poszczególne ośrodki rozwijały się podobnie, niezależnie czy w danym państwie obowiązywało wyznanie katolickie czy protestanckie.
REKLAMA

W swojej najbardziej znanej pracy – Etyka protestancka a duch kapitalizmu (pierwsze wydanie 1905) – niemiecki socjolog Max Weber udowadniał, że podstawy doktryny kalwinizmu przyczyniają się do szybszego rozwoju gospodarczego. Nacisk położony na sukces w świecie doczesnym miałby sprawiać, że państwa protestanckie rozwijają się szybciej. Davide Cantoni z Harvard University pokazuje w swojej niedawnej publikacji, że przykład miast niemieckich przeczy tezie Webera.

Porównanie średniego rozwoju miast protestanckich i katolickich w latach 1300-1900. Wykres z pracy Cantoniego.

Oczywiście są to badania kontrowersyjne – przede wszystkim należałoby zapytać czy sam wzrost liczby ludności (ten był dla Cantoniego podstawą porównania) świadczy o rozwoju gospodarczym. Co więcej: czy Niemcy, ze swoimi wewnętrznymi powiązaniami gospodarczymi i posuniętym do granic możliwości rozdrobnieniem politycznym są najlepszym polem do sprawdzenia koncepcji wybitnego socjologa? Czy wyniki nie byłyby inne, gdyby wybrano skalę makro, porównując większe organizmy państwowe i większą liczbę czynników?

Całą pracę Cantoniego można przeczytać na stronach Harvard University. W artykule w najnowszym „Foreign Policy” podsumowuje on: Czy Weber mylił się całkowicie? Niekoniecznie, ale idea, iż współczesny kapitalizm wyewoluował tylko dlatego, że niektóre państwa albo miasta przyjęły protestantyzm, wydaje się mniej prawdopodobna, jeśli usunąć argumenty empiryczne.

Źródła: Foreign Policy

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone