Matura z historii zakończona

opublikowano: 2010-05-17 13:52
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Pod względem trudności dzisiejsza matura z historii porównywalna była do egzaminu z lat ubiegłych – twierdzi Bożena Anusiewicz-Działak z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Maturzyści wyniki poznają ostatniego dnia czerwca. W niektórych szkołach na południu Polski, uczniowie mieli problem z dotarciem na egzamin z powodu opadów atmosferycznych i lokalnych podtopień.
REKLAMA
Matura - źródło wikipedia.pl

13 805 uczniów zadeklarowało zdawanie matury z historii na poziomie podstawowym, a 17 333 na poziomie rozszerzonym. Co roku maleje liczba osób, które chcą zdawać egzamin maturalny z historii. - Historia jest uznawana za egzamin trudny, wymaga nie tylko dużej wiedzy faktograficznej, ale także sprawdza umiejętności rozumowania maturzystów i poszukiwania związków przyczynowo-skutkowych – przyznaje Bożena Anusiewicz-Działak z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Pogoda płata figle maturzystom

  • Od godziny 6:00 spływały do nas pierwsze niepokojące sygnały, że maturzyści oraz osoby, które mają dostarczyć arkusze egzaminacyjne, ze względu na warunki meteorologiczne mają problem z dotarciem do szkół. Dotyczyło to osób z terenów południowych województwa śląskiego i małopolskiego, gdzie występują największe podtopienia – informuje CKE. Dokładna skala tego zjawiska znana będzie dopiero jutro. Już dziś wiemy, że – jak informuje OKE w Jaworznie - około 15 uczniów z terenu Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna, ze względu na utrudnienia związane z opadami deszczu, nie dotarło na egzamin maturalny. - Ci uczniowie napiszą swój egzamin maturalny w terminie dodatkowym na początku czerwca – informuje Roman Dziedzic, dyrektor OKE w Jaworznie.

Sprawa jest poważna. W Żywcu ze względu na zjawiska atmosferyczne odwołano zajęcia w szkołach ponadgimnazjalnych. Matura odbyła się zgodnie z planem, ale uczniowie mieli ogromne trudności, by dotrzeć na swój egzamin.

Nie było trudniej

  • Poziom trudności pytań maturalnych jest porównywalny z zeszłorocznym egzaminem. Zresztą pytania przygotowujemy według jednego schematu – przekonuje Bożena Anusiewicz-Działak. - Tematy nie były obce maturzystom, a młodzież, która przygotowywała się do matury, na pewno dała sobie z nimi radę. W przypadku poziomu podstawowego naprawdę pytaliśmy o sprawy absolutnie elementarne, nie była to wiedza z górnej półki – dodaje ekspertka CKE.

Klucz odpowiedzi nikogo nie skrzywdzi

Maturzyści wyniki egzaminu poznają ostatniego dnia czerwca. - We wtorek i w środę porównamy odpowiedzi maturzystów oraz schemat odpowiedzi przygotowany przez egzaminatorów i dokonamy ostatniego szlifu klucza odpowiedzi – informuje Bożena Anusiewicz-Działak. Czy istnieje obawa, że klucz odpowiedzi skrzywdzi najzdolniejszych uczniów? - Nie ma takiej możliwości – ucina ekspertka OKE.

Zobacz też:

Polecamy e-book pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek „Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”

praca zbiorowa pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek
„Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
183
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-44-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Łukasz Grzesiczak
Łukasz Grzesiczak – rocznik 1981. Absolwent filozofii UJ, próbuje skończyć bohemistykę na UJ. Przygotowuje doktorat o Europie Środkowej w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracował jako piarowiec kultury, asystent senatora oraz wydawca on-line w portalu społecznościowym. Czechofil, dziennikarz, recenzent kulturalny – obecnie współpracuje m.in. z tygodnikiem „Przegląd”, czeskim magazynem „Listy”, „Nową Europą Wschodnią”, „Witryną czasopism” i portalem „polis.edu.pl”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku”, „GW”, „Dzienniku Zachodnim”, „Twórczości” i „Lampie”. Jego proza ukazywała się na łamach „Pograniczy”. Tłumaczy z języka czeskiego i słowackiego. Uwielbia kawę, domino, Milana Kunderę i The Clash. Bloguje na http://kostelec.blox.pl

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone