Mozart w elektrociepłowni

opublikowano: 2006-09-29 21:58
wolna licencja
poleć artykuł:
Przy dźwięku pracujących pomp rozbrzmiały nuty najpiękniejszych utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wszystko to w murach zabytkowej bytomskiej Elektrociepłowni Szombierki.
REKLAMA

Koncert odbył się 29 września wieczorem. - Przepraszam, że w tę piękną muzykę wtapia się odgłos pracy pomp, ale jest to obiekt po dziś dzień czynny - tłumaczył prezes Elektrociepłowni, Jacek Janas. Widok był niecodzienny. W liczącej sobie ponad 80 lat industrialnej hali, obok której wciąż jeszcze pracowały maszyny, zgromadziła się założona w 1992 roku Orkiestra Kameralna „Camerata Impuls”. Soliści (Agnieszka Bochenek-Osiecka - sopran, Anna Patrys - sopran alt mezzosopran, Jacek Jaskuła - baryton) i dyrygentka (Małgorzata Kaniowska) występowali w oryginalnych strojach z epoki. Artyści wykonali m.in fragmenty najbardziej znanych oper Mozarta: „Wesele Figara”, „Czarodziejski Flet”, „Don Giovanni”. Zebrali burzę oklasków. Koncert poprowadziła Krystyna Jankowiak.

W niezwykłym wydarzeniu uczestniczyło blisko tysiąc osób. Wśród nich - m.in. Konsul Generalny Republiki Austrii, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Prezydent Bytomia i śląscy parlamentarzyści, a także liczni mieszkańcy Górnego Śląska zainteresowani twórczością genialnego kompozytora. Wstęp był całkowicie wolny. Miłym przerywnikiem była degustacja austriackiego wina.

Koncert, zorganizowany przez fundację Dla Śląska, zapoczątkował tegoroczną edycję Górnośląskich Dni Dziedzictwa - cyklu imprez, których zadaniem jest przybliżanie kulturowego bogactwa Górnego Śląska. - To, że w takim miejscu rozbrzmiewają dźwięki Mozarta, jest pewną symboliką. Pokazuje ona, że w dawne obiekty przemysłowe można tchnąć nowe życie - wyjaśnił dr Jerzy Gorzelik, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

„Histmag” sprawuje patronat medialny nad tą inicjatywą. Gorąco zapraszamy do zapoznania się z programem GDD, który w najbliższych dniach przewiduje wiele interesujących wydarzeń.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone