[wideo] Spory o pojęcie elity – debata Histmag.org

opublikowano: 2010-11-28 11:59
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy elita w ogóle istnieje, czy tylko jest pojęciowym wymysłem historyków? Czym jest elita i jak funkcjonuje w rzeczywistości demokratycznej? Jak rewolucja francuska zmieniła pojęcie elity oraz jakie są kryteria i cechy legitymizujące elitę? Na te i inne pytania odpowiedzieli nam naukowcy – uczestnicy debaty historycznej organizowanej przez portal Histmag.org. Rozmowie przysłuchiwało się ponad 100 osób. Dziś prezentujemy Wam zapis wideo tamtejszej dyskusji.
REKLAMA

18 listopada 2010 roku, w Instytucie Historii UŁ, odbyła debata historyczna zorganizowana przez portal Histmag.org. Udział w niej wzięli: prof. dr hab. Zbigniew Anusik (UŁ), prof. dr hab. Andrzej Chwalba (UJ), prof. dr hab. Jolanta Daszyńska (UŁ), prof. dr hab. Jerzy Grobis (UŁ), dr Katarzyna Stelmasiak (UH-P Kielce, filia w Piotrkowie Tryb.), oraz dr Piotr Robak (UŁ). Tematem dyskusji było pojęcie elity w okresie nowożytnym i na przestrzeni dziejów. Rozmowa otwierała konferencję doktorancko-studencką „Kultura elit w okresie nowożytnym (1453-1815) w 10. rocznicę śmierci prof. Zofii Libiszowskiej”.

Dyskusja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem gromadząc w Sali Rady Wydziału ponad 100 osób. Poniżej prezentujemy Wam zapis wideo rozmowy.

O kolejnych debatach organizowanych przez redakcję naszego portalu będziemy informować na naszych stronach.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Sebastian Adamkiewicz
Publicysta portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone