Japończycy badają przeszłość Jednostki 731

opublikowano: 2011-02-24 16:05
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W zachodniej części Tokio, w miejscu, w którym istniała niegdyś szkoła medyczna, rozpoczęły się prace archeologiczne. Badacze podejrzewają, że w miejscu tym mieściła się jedna z placówek tajnej japońskiej Jednostki 731, która w latach 1937–1945 wykonywała eksperymenty medyczne na więźniach.
REKLAMA

Na terenie byłej szkoły medycznej, znajdującej się w tokijskiej dzielnicy Shinjuku, rozpoczęły się wykopaliska. Niewykluczone, że obiekt ten był jedną z placówek tajnej japońskiej Jednostki 731, działającej w ramach armii cesarskiej, która w latach 1937–1945 prowadziła eksperymenty medyczne na jeńcach i wymordowała co najmniej 3 tys. ludzi.

Budynek Jednostki 731 w stolicy chińskiej prowincji Heilongjiang, Harbinie (fot. Markus Källander)

Archeolodzy przypuszczają, że dzięki wykopaliskom uda się znaleźć masowe groby ludzi, na których wykonywano eksperymenty. Miejsce prowadzenia prac wytypowano na podstawie wskazówek byłej pielęgniarki Toyo Ishii (88 l.), która pomagała w pochówkach pacjentów tokijskiej szkoły medycznej, a także dzięki relacji innych świadków i wynikom badań historyków.

Do tej pory władze Japonii nie przyznały, że Jednostka 731 odpowiadała za wspomniane okrucieństwa i nie wypłaciły rodzinom ofiar żadnych rekompensat. Nie ma pewności, czy uda nam się znaleźć cokolwiek – zaznaczył przedstawiciel japońskiego ministerstwa zdrowia Kazuhiko Kawauchi.

Zdaniem Keiichi Tsuneishiego, historyka z Uniwersytetu Kanagawa, na terenie, na którym rozpoczęto prace archeologiczne, znajdował się niegdyś sztab Jednostki 731. Przemawia za tym również to, że już w 1989 r. niemalże w tym samym miejscu odkryto ludzkie szczątki. Według zeznań świadków ślady zbrodni były ukrywane w pośpiechu, zanim mogłyby zostać wykryte przez żołnierzy amerykańskich.

Oficjalna nazwa tajnej Jednostki 731 brzmiała: Biuro Zapobiegania Epidemiom i Departament Oczyszczania Wody Armii Kwantuńskiej. Powstało ono w 1932 r. na okupowanym przez wojska japońskie terytorium Mandżurii. Baza biura mieściła się w prowincji Heilongjiang (obecnie północno-wschodnie Chiny). Na jego czele stał początkowo Masaji Kitano, którego następnie zastąpił Shirō Ishii.

Za dostarczanie ludzi do eksperymentów medycznych, w przeważającej mierze Chińczyków i Koreańczyków (choć także m.in. obywateli Związku Radzieckiego i Amerykanów), odpowiadała japońska żandarmeria Kempeitai. Na więźniach przeprowadzano wiele zabiegów, m.in. wiwisekcje, trepanacje czaszek czy zamrażanie poszczególnych części ciała; zarażano ich także wirusami oraz testowano na nich broń. Dalekosiężnym celem działalności japońskich lekarzy była produkcja chemicznej lub biologicznej broni masowego rażenia.

Źródła: japantimes.co.jp ; bbc.co.uk.

Korekta: Agnieszka Kowalska

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone