Robert Majzner „Attachaty wojskowe Drugiej Rzeczypospolitej 1919-1945” (Zapowiedź)

opublikowano: 2011-11-25 10:13
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W 1918 r., w wyniku odzyskania po 123 latach niepodległości, przed rodzącą się Drugą Rzeczpospolitą stanął niezwykle istotny problem zorganizowania sieci placówek reprezentujących jego polityczne oraz wojskowe interesy. Jeżeli odnośnie tych pierwszych zadanie to wydawało się być stosunkowo proste, gdyż wymagało jedynie przejęcia istniejących już przedstawicielstw dyplomatycznych Rady Regencyjnej lub Komitetu Narodowego Polskiego, to w przypadku tych drugich należało je stworzyć całkowicie od podstaw.
REKLAMA
Robert Majzner
„Attachaty wojskowe Drugiej Rzeczypospolitej 1919-1945. Strukturalno-organizacyjne aspekty funkcjonowania”
cena:
Wydawca:
im. Stanisława Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, 2011.
Okładka:
twarda
Liczba stron:
568
Format:
165x240 mm
ISBN:
978-83-7455-208-0

Zasadniczym celem niniejszej pracy jest analiza funkcjonowania służby wojskowo-dyplomatycznej Drugiej Rzeczypospolitej w latach 1919–1945, jednak wyłącznie w aspekcie strukturalno-organizacyjnym. Każdy z 32 attachatów wojskowych formalnie działających w tym okresie obserwował bowiem tak szerokie spektrum zagadnień – politykę wewnętrzną i zagraniczną, sprawy gospodarcze i społeczne oraz organizacyjne, doktrynalne, techniczne i personalne aspekty funkcjonowania sił zbrojnych danego państwa, dodatkowo poświęcając znaczną część swego czasu na różnego rodzaju przedsięwzięcia natury reprezentacyjnej, iż komplementarne ujęcie ich wszystkich w jednej publikacji jest, w opinii autora, przedsięwzięciem niewykonalnym.

Za cezurę końcową autor uznał moment cofnięcia uznania dla Rządu RP na Uchodźstwie w 1945 r. W świetle prawa międzynarodowego było to bowiem równoznaczne z formalnym zakończeniem pełnienia misji przez jego przedstawicielstwa dyplomatyczne, a tym samym i wojskowe. Pomimo ogromnej ilości zachowanego materiału źródłowego, problematyka funkcjonowania attachatów wojskowych Drugiej Rzeczypospolitej w aspekcie strukturalno-organizacyjnym dotychczas nie stała się tematem żadnej gruntownej analizy naukowej.

Monografia dr. Roberta Majznera, pracownika Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, oparta na bardzo solidnej bazie źródłowej, jest pionierskim przedsięwzięciem w polskiej historiografii wojskowej. Dokumentuje bowiem zarówno aspekty strukturalne, jak i organizacyjne oraz personalne funkcjonujących w latach 1919−1945 attachatów wojskowych Drugiej Rzeczypospolitej. Nie pomija przy tym mankamentów finansowo-organizacyjnych, błędów w zarządzaniu oraz przykładów ludzkich słabości, dzięki czemu obraz działania tych placówek jest obiektywny.

Dr Robert Majzner, adiunkt w Zakładzie Historii XX wieku Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książki: „Polski wywiad wojskowy wobec polityki III Rzeszy 1933–1939. Militarne aspekty polityki III Rzeszy w świetle analiz Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego”, Toruń 2006.

Przejdź na stronę Wydawnictwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone