Przegląd imprez historycznych (16.01–22.01.2012)

opublikowano: 2012-01-12 22:07
wolna licencja
poleć artykuł:
Jakie ciekawe imprezy historyczne odbędą się w przyszłym tygodniu? Gdzie warto się wybrać? Prezentujemy nasz krótki przegląd wydarzeń z największych miast Polski.
REKLAMA

Warszawa: polsko-rosyjskie rozmowy

W poniedziałek 16 stycznia o godz. 18:00 w warszawskim Klubie „Powiększenie” (ul. Nowy Świat 27) odbędzie się kolejna debata z cyklu Polska i Rosja w Powiększeniu organizowana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

W dyskusji pt. Rosja oczami Polki, Polska oczami Rosjanina wezmą udział: Walerij Mastierow („Moskowskije Nowosti”, wieloletni korespondent rosyjskich mediów w Polsce) oraz Barbara Włodarczyk (dziennikarka i reportażystka TVP, była korespondentka w Moskwie, autorka cyklu „Szerokie tory”). Spotkanie poprowadzi Paweł Reszka (korespondent „Rzeczpospolitej” w Moskwie w latach 2003-2006).

Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia (tel. 22 295 00 37 lub mail [email protected]).

Zobacz więcej: cprdip.pl

Łódź/Kraków: mroczna historii wojny we Lwowie

W najbliższym tygodniu Polskę odwiedzi ponownie prof. Dieter Schenk, autor wydanej pod patronatem Histmaga książki Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i Holokaust w Galicji Wschodniej.

We wtorek 17 stycznia o godz. 11:00 autor gościć będzie na Uniwersytecie Łódzkim (Wydział Prawa i Administracji, ul. Kopcińskiego 8/12). Kolejne spotkanie odbędzie się zaś w czwartek 19 stycznia o godz. 17:00 w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie (ul. Dajwór 18). Poprowadzi je redaktor naczelny dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia” Andrzej Brzezicki.

Gdańsk: skąd bezpieka zdobywała swoje informacje?

Od 17 stycznia do 12 lutego w Sali BHP Stoczni Gdańskiej prezentowana będzie wystawa pt. Oczy i uszy bezpieki. Metody inwigilacji społeczeństwa przez Służbę Bezpieczeństwa za pomocą środków technicznych: tajnej obserwacji, dokumentacji fotograficznej, perlustracji korespondencji i podsłuchów w latach 1956–1989 przygotowana przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Ekspozycja jest pierwszą w Polsce próbą pokazania, jak Służba Bezpieczeństwa w latach 1956–1989 podsłuchiwała, podglądała i obserwowała społeczeństwo. Na 34 panelach wystawienniczych przedstawiono sposoby inwigilacji tych, którzy sprzeciwiali się systemowi. Wystawę podzielono na dwie części: z jednej strony sprzęt i metody, jakimi posługiwała się SB, z drugiej – ich praktyczne zastosowanie podczas przełomowych wydarzeń historycznych. Prócz materiałów ikonograficznych (np. zdjęcia wykonane z ukrycia) zobaczyć można także eksponaty: aparaty fotograficzne, sprzęt szpiegowski, magnetofony szpulowe, mininagrywacze. Materiały archiwalne pochodzą głównie z archiwum IPN. Eksponaty zostały pozyskane z komend wojewódzkich policji oraz z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – piszą twórcy ekspozycji.

Wystawę zwiedzać będzie można bezpłatnie od poniedziałku do soboty między 10:00 a 16:00.

Zobacz więcej: ipn.gov.pl

REKLAMA

Warszawa: miasto zniszczone, miasto istniejące...

Również we wtorek o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się premiera filmu Krzysztofa Jaszczyńskiego i Andrzeja Kałuszki pt. Przelot nad zdobytym miastem. Film pokazuje obraz Warszawy zarejestrowany przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 stolicą Polski. Dzięki obróbce cyfrowej i dodanym opisom widz może z łatwością zidentyfikować miejsca i obiekty, które w większości zniknęły z mapy miasta w wyniku wojennych zniszczeń – piszą organizatorzy projekcji. Pokaz uzupełni film przedstawiający współczesną Warszawę nakręconą z helikoptera.

Zobacz więcej: dsh.waw.pl

Częstochowa: przenieść się w czasie o 600 lat...

W środę 18 stycznia o godz. 17:00 w Instytucie Historii Akademii Jana Długosza w Częstochowie (al. Armii Krajowej 36a, sala 26) w ramach wykładów organizowanych przez miejscowy oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego odbędzie się prelekcja dr. hab. Marcelego Antoniewicza pt. Rycerstwo z pogranicza małopolsko-wieluńskiego w wielkiej wojnie z Zakonem Krzyżackim (1409–1411) i unii horodelskiej (1413 r.).

Zobacz więcej: pthczest.ajd.czest.pl

Warszawa: twórcom nadwiślańskiej polderów

W czwartek 19 stycznia o godz. 18:00 w DSH odbędzie się spotkanie poświęcone losom kolonizatorów z Zachodu pt. Wiślane opowieści, czyli Olendrzy na Mazowszu. Spotkanie będzie poświęcone mieszkańcom nadwiślańskich wsi, pochodzącym z Niederlandów i północnych Niemiec. Sprowadzano ich kiedyś na polską ziemię, by zagospodarowali niedostępne nadrzeczne bagna. Zostali tu na kilka wieków. Po II wojnie światowej wyjechali, jedni z własnej woli, inni pod przymusem, a w opuszczonych gospodarstwach zamieszkali Polacy – repatrianci zza Buga, dawni służący olenderskich gospodarzy lub ich sąsiedzi – piszą organizatorzy.

O Olendrach opowie badaczka ich historii Halina Roszkowska, gościem będzie również etnograf i konserwator zabytków Jerzy Szałygin. Wyświetlony zostanie także film Anity Ostaszewskiej Wspomnienie Olendrów.

Zobacz więcej: dsh.waw.pl

Opole: w dawnym obozie jenieckim...

Wiele atrakcji w najbliższym czasie szykuje Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach.

16 stycznia o godz. 17:00 otwarta zostanie nowa wersja wystawy stałej pt. W niewoli niemieckiej. Natomiast od 20 stycznia w oddziale muzeum w Opolu (ul. Minorytów 3) dostępna będzie wystawa pt. Armia Generała Andersa, prezentowana do 16 marca.

Więcej informacji: cmjw.pl

Warszawa: dzieci poznają dzieła sztuki

W niedzielę 22 stycznia w warszawskiej Królikarni – oddziale Muzeum Narodowego (ul. Puławska 113a) o godz. 12:00 odbędą się kolejne warsztaty familijne dla dzieci w wieku 5-12 lat pt. O co tu w ogóle chodzi?

Czasem patrząc na obraz trzeba się skoncentrować, żeby cokolwiek zrozumieć. Często na pierwszy rzut oka obraz jest tylko portretem, martwą naturą czy pejzażem, jednak w rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zabawimy się w detektywów i dowiemy się o co tu w ogóle chodzi – piszą organizatorzy.

Więcej informacji o imprezach organizowanych w Królikarni: krolikarnia.mnw.art.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone