Internauci i jurorzy wybrali najlepsze książki historyczne I półrocza 2012 roku

opublikowano: 2012-07-01 16:40
wolna licencja
poleć artykuł:
Znamy sześć najlepszych książek historycznych wydanych ostatnio w Polsce. Swój werdykt wydali jurorzy plebiscytu „Historia Zebrana” oraz tysiące internautów – miłośników historii.
REKLAMA
Zwycięskie publikacje

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną organizują cyklicznie redakcje portalu historycznego Histmag.org i wortalu literackiego Granice.pl. - Chcemy pokazać, że książka historyczna nie gryzie, że warto po nią sięgać możliwie często, również w wakacje – mówi wydawca portalu Histmag.org, Michał Świgoń. W tym półroczu w szranki stanęło 29 tytułów zgłoszonych przez wydawców.

  • Jury miało trudny orzech do zgryzienia. Poziom większości prac był bardzo wysoki i wyrównany. To cieszy - opowiada Sławomir Krempa, redaktor naczelny Granice.pl. Jury ostatecznie wyróżniło książki: „Zatruty pokój. 1945 – wojna, która się nie skończyła” Gregora Dallasa (Bukowy Las), „Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim” Marco Patricellego (Wydawnictwo Literackie) i „Białe złoto” Gilesa Miltona (Oficyna Literacka Noir sur Blanc). W skład jury, poza Michałem Świgoniem i Sławomirem Krempą, weszli: dr hab. Jarosław Kłaczkow (prezes toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego), Michał Przeperski (redaktor naczelny portalu Histmag.org), Roman Sidorski (kierownik działu naukowego Histmaga), Małgorzata Gołaszewska (szefowa działu książki historycznej wortalu Granice.pl).

Z kolei największe poparcie internautów otrzymały publikacje: „Leningrad. Tragedia oblężonego miasta” Anny Reid (Wydawnictwo Literackie), „Tajne bronie Hitlera. Ślad polski” Sławomira Kordaczuka i Bogusława Wróbla (Agencja Wydawnicza CB) i „Działalność Sióstr od Aniołów w Polsce w latach 1945-1980” Ilony Lewandowskiej (LTW). W plebiscycie oddano 5 tys. głosów.

W kategorii „Okiem badacza” (książki przeznaczone przede wszystkim dla historyków) jury wyróżniło książkę „Leningrad. Tragedia oblężonego miasta”. - Książka Anny Reid zyskała sobie wielką popularność na całym świecie i jest to rzecz zupełnie zrozumiała. Żywiołowy język i plastyczność opisu w połączeniu z rozmiarem tragedii robią piorunujące wrażenie. - uzasadnia wybór jury Michał Przeperski.

W tej kategorii internauci wyłonili publikację „Zatruty pokój. 1945 – wojna, która się nie skończyła”. - Historia opowiedziana przez Gregora Dallasa umiejscowiona została głównie w obszarze między Paryżem a Warszawą. Autor przypomina bowiem maksymę Napoleona Bonaparte „Polska - to sedno wszystkiego”. Dostrzega ścisły związek losów Polski z zakrętami w historii Europy. Nie przesłania to mu jednak całościowego obrazu omawianej problematyki - mówi o książce Jarosław Kłaczkow.

Wśród wyróżnionych książek w kategorii: „W rolach głównych” (biografie i wspomnienia), nagrodę jury zdobył „Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim”. - Książka Marco Patricellego to klasa sama w sobie. Temu włoskiemu dziennikarzowi udało się w popularny sposób zaprezentować tragiczną historię rotmistrza Witolda Pileckiego, którego losy stanowią niezwykle gorzką i prawdziwą lekcję polskiej historii XX wieku. Lektura obowiązkowa, a godna szacunku tym bardziej, że napisana przez obcokrajowca - argumentuje Michał Przeperski.

Z kolei wybór internautów padł na: „Działalność Sióstr od Aniołów w Polsce w latach 1945-1980”. - Książka jest kolejnym ważnym przyczynkiem do wypełniania luki dotyczącej działalności ukrytych instytutów życia konsekrowanego. Autorka w trzech rozdziałach w sposób wyczerpujący przedstawia charakter zakonu, jego formy działalności, pracę oświatowo – wychowawczą czy prace na rzecz misji. Praca poparta jest bogatym materiałem źródłowym zarówno archiwalnym jak i relacji zaangażowanych w ten ruch osób. Książkę wzbogacają liczne fotografie, fotokopie dokumentów – opowiada o zwycięskiej publikacji J. Kłaczkow.

W kategorii „Historia niebanalna” (publikacje popularyzujące wiedzę historyczną) największym uznaniem cieszyła się książka: "Białe złoto". - Uznaliśmy tę książkę za wzorcową popularyzację historii. To fascynująca lektura, a zarazem owoc solidnych badań źródłowych - kwituje Roman Sidorski.

Internauci wybrali zaś pozycję: „Tajne bronie Hitlera. Ślad polski”. - Mieszkam w Górach Stołowych, gdzie takich tajemnic, bunkrów, podziemnych korytarzy i sztolni jest pod dostatkiem. Nie raz spacerowałam po nich z dziadkiem, który opowiadał mi to i owo, o tym co może się kryć pod tymi ruinami. Ta książka pomogła mi poznać inne podziemne obiekty niemieckiego przemysłu zbrojeniowego i wielu tajemnic II Rzeszy. Autorzy zamieścili wiele ilustracji, dzięki którym ta pozycja jest bardzo ciekawa, stąd mój wybór - uzasadniła swój wybór Martyna Jakóbiec, uczestniczka głosowania.

Zwycięzcy odbiorą pamiątkowe dyplomy podczas Targów Książki Historycznej towarzyszących II Kongresowi Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, 13 września o godz. 16.00 w sali wystawowej Auditorium Maximum UJ w Krakowie.

Kolejna edycja Historii Zebranej rozpocznie się w październiku. Informacje o plebiscycie i opisy zgłoszonych książek można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone