Czy rzeczywiście wszystko o Chinach? - recenzja i ocena strony internetowej

opublikowano: 2007-04-25 16:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wszystko o nefrycie, wszystko o jedwabiu, historia, trochę języka — w kilku słowach: całkiem sporo o Państwie Środka.
REKLAMA

Chiny.pl to jeden z niewielu na razie polskich serwisów internetowych poświęconych w całości Chinom. Tym bardziej jest godny uwagi. Pierwsze wrażenie, podobno najważniejsze, jest ogólnie pozytywne, nienachalna kolorystyka, uporządkowane menu. Jedyne, co przeszkadza, to nieco zbyt duża czcionka, czasami tworzy się przez to mały bałagan.

W portalu każdy początkujący miłośnik Państwa Środka znajdzie bardzo wiele informacji i ciekawostek. Serwis podzielony jest na kilka działów tematycznych. Poznać można podstawy języka chińskiego, wymowy, poczytać sentencje i aforyzmy z dzieł największych myślicieli, poznać niektóre najważniejsze pozycje klasycznej literatury. Autor zamieścił również kalendarium najważniejszych wydarzeń historycznych, a także opisy kilku z nich.

Nie zabrakło również wielu ciekawych informacji o życiu i zwyczajach Chińczyków. Dowiedzieć się można, jak wyglądają obchody chińskiego Nowego Roku, poznać ich historię, a także skąd wzięły się i na czym polegają przesądy związane z językiem. Autor zamieścił również ciekawy i opatrzony zdjęciami materiał o obchodach urodzin Konfucjusza na Tajwanie. Jest to tamtejszy Dzień Nauczyciela.

Jedną z najciekawszych części jest dział poświęcony wynalazkom i typowo chińskim „dobrom”. Jak autor sam pisze, można pozbyć się tu swego eurocentryzmu i przekonać się, że wiele przełomowych europejskich innowacji w Chinach było znanych już wieki wcześniej. Interesujące są teksty poświęcone herbacie, produkcji jedwabiu, nefrytowi i ich historii. A zainteresowani technikami odmładzającymi zdecydowanie powinni zajrzeć do części dotyczącej żeń-szenia. Ważne jest, że swe teksty autor opiera na własnych doświadczeniach, a także podaje źródła lub linki.

Niestety, kilka odnośników menu okazało się prowadzić do nieistniejących podstron. Serwis jest wciąż aktualizowany i takie problemy powinny być jak najszybciej rozwiązywane. Poza tym, choć nie jest to kwestia najwyższej wagi, razi dobór niektórych grafik, czasem zupełnie niepasujących do kolorystyki strony.

Bardzo dobrym pomysłem jest za to zamieszczenie najważniejszych wyrażeń zapisanych w znakach w postaci obrazków. Niewiele osób posiada w systemie od razu zainstalowaną obsługę chińskich czcionek i nagły wysyp znaków zapytania mógłby z miejsca zniechęcić. Ale na szczęście autor i tak zamieścił informacje o plikach z czcionkami.

Szukający wyspecjalizowanych wiadomości raczej nie znajdą w Chiny.pl za wiele. Są one jednak bez wątpienia dobrym zbiorem podstawowych wiadomości, które mogą zainteresować każdego, kto o Chinach wie jeszcze niedużo albo nic.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bartosz Jakubiak
Student czwartego roku sinologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone