Ale Historia, 17 września w Wyborczej

opublikowano: 2018-09-17 09:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Sromotna klęska ETA. Najstarsza i najbrutalniejsza organizacja terrorystyczna Europy rozwiązała się w maju tego roku. Nie złożyła broni, jak IRA w Irlandii Północnej w ramach politycznej ugody na rzecz pokoju, lecz została pokonana. Hiszpańska demokracja nigdy nie ugięła się wobec terroru, a pertraktacje, które podejmowały z ETA różne rządy, nigdy nie dotyczyły przyszłości Kraju Basków. Pisze Maciej Stasiński.
REKLAMA

Ponadto w wydaniu:

  • Prymus i narwaniec. Dzięki aferze Watergate Carl Bernstein i Bob Woodward stali się ikonami dziennikarstwa i celebrytami. Woodward zarobił na tym miliony, Bernstein prawie skończył na dnie. Tekst Marty Grzywacz
  • Dwa powroty dziadka Lucjana. Miał marzenia takie jak my – wybić się z biedy, zapewnić szczęśliwe życie wybrance serca, a potem rozpieszczać dzieci i, jak sądzę, wnuki. Hitler i Stalin sprzysięgli się, żeby mu się to nie udało – ale dał radę, tylko wnuków nie dożył. Dwaj najwięksi zbrodniarze XX w. skazali mojego dziadka na śmierć. Wymknął się im obu. Pisze Wojciech Orliński.
  • Historia z Głogówka. Gdy Ludwik van Beethoven przyjechał do Głogówka, na zamku przywitano go koncertem – miejscowa orkiestra wykonała jego II Symfonię. Wdzięczny kompozytor w podzięce postanowił ofiarować gospodarzowi, ordynatowi Franciszkowi Wilhelmowi von Oppersdorffowi, swą pisaną właśnie słynną V Symfonię. Tekst: Sebastian Duda.
REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone