Aleksy i Maria jednak nie ocaleli...

opublikowano: 2008-05-05 09:36
wolna licencja
poleć artykuł:
Badania potwierdziły, że znalezione w zeszłym roku szczątki dwójki młodych ludzi należą do dzieci Mikołaja II Romanowa, zabitego przez bolszewików w 1918 roku ostatniego cara Rosji.
REKLAMA

Cara, jego żonę i piątkę dzieci (syna i cztery córki) zastrzelono na polecenie władz komunistycznych w Jekaterynburgu na Uralu 17 lipca 1918 roku. Pozostałe szczątki rodziny Romanowów znaleziono w 1991 roku. Pochowano je w 1998 roku w Petersburgu, a w 2000 roku cała rodzina została kanonizowana przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną. Brak szczątków 14-letniego Aleksego i 19-letniej Marii miał być argumentem potwierdzającym pojawianie się po wojnie „cudownie ocalonych” carskich dzieci.

Badania wykonane były na polecenie rosyjskiej prokuratury w laboratoriach w Moskwie i USA. W badaniach oparto się na analizie bardziej trwałego DNA mitochondrialnego.

Cerkiew Prawosławna nie skomentowała informacji o odnalezieniu zwłok carskich dzieci. Zastrzeżenia co do identyfikacji mieli też przedstawiciele bocznej linii potomków Romanowów. Ich pełnomocnik prawny zapowiedział, że będą czynione starania o oficjalną rehabilitację rodziny Mikołaja II.

Źródło: Archeowieści, Yahoo/AP ;_ylt=AhTAAtIbmnqtjX6NZn8g4zqs0NUE

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone