Aplikacja mobilna e-kartka 1939

opublikowano: 2014-08-16 09:30
wolna licencja
poleć artykuł:
52 krytyczne dni z życia miasta: 15 sierpnia – 5 października 1939 roku w Warszawie pomieszczone w jednej aplikacji, przygotowanej pod patronatem Histmag.org. Już dziś do ściągnięcia na telefony!
REKLAMA

W 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej Dom Spotkań z Historią, wspólnie z Fundacją „Warszawa1939.pl” przygotował bezpłatną aplikację mobilną na smartfony „e-kartka 1939”oraz portal internetowy www.wrzesien1939.pl.

Aplikacja E-kartka 1939 to fascynujący przewodnik po Warszawie i multimedialne kalendarium historyczne, które obejmuje 52 dni z życia stolicy między 15 sierpnia 1939 roku – ostatnią polską defiladą wojskową, a niemiecką defiladą zwycięstwa 5 października 1939 roku.

Jak żyło się warszawiakom w przededniu wojny i w oblężonym mieście, dowiemy się, śledząc ich losy dzień po dniu. Od 15 sierpnia do 5 października użytkownicy aplikacji otrzymywać będą codziennie e-kartkę z kalendarza – krótką informację o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu, ilustrowaną zdjęciem archiwalnym wraz z lokalizacją zdarzenia na mapie z roku 1939 i współczesnej mapie google. Dzięki funkcji nawigacji użytkownicy mogą dotrzeć do prezentowanych miejsc, zrobić zdjęcie i włączyć do aplikacji,tworząc własną galerię fotograficzną. Korzystając z zakładki dodatkowych multimediów, będą mieć stały dostęp do materiałów audio i wideo.

Aplikacja zawiera teksty źródłowe pochodzące z pamiętników i prasy, archiwalne i współczesne mapy, unikatowe zdjęcia oraz materiały audio i wideo, które pozwalają zrekonstruować życie mieszkańców stolicy: przygotowania do wojny, heroiczną walka cywilów o przetrwanie w oblężonym mieście – bombardowania, brak wody i pożywienia, działania zbrojne, wkroczenie wojsk niemieckich i kapitulację Warszawy. Uzupełnieniem aplikacji jest portal www.wrzesien39.pl, na którym zamieszczono dodatkowe informacje, filmy i ikonografię.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone