„Być dzieckiem” – wystawa fotografii ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy

opublikowano: 2011-05-31 15:31
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Z okazji jutrzejszego Dnia Dziecka Archiwum Państwowe m. st. Warszawy przygotowało internetową wystawę zdjęć na temat dzieciństwa. Fotografie pochodzą z XIX i XX stulecia.
REKLAMA
Jedno ze zdjęć z kolekcji Archiwum Państwowego m. st. Warszawy

Przypadający jutro (1 czerwca) Dzień Dziecka to dobra okazja do obejrzenia niecodziennej ekspozycji fotograficznej, którą – specjalnie na tę okazję – przygotowało Archiwum Państwowe m. st. Warszawy. Wystawa składa się z 98 niepublikowanych do tej pory zdjęć, które przedstawiają dzieci w różnym wieku, znajdujące się w rozmaitych miejscach – zarówno w mieście, jak i na wsi. Zbiór fotografii został podzielony na trzy kategorie dotyczące dzieciństwa: w połowie XIX wieku, w pierwszych dekadach XX w. oraz podczas II wojny światowej. Wystawa ukazuje m. in. role społeczne jakie – w zależności od panujących realiów historycznych – pełniły dzieci.

Oprócz samej prezentacji unikatowych materiałów ze zbiorów Archiwum, celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi zarówno na dawną fotografię jako źródło mówiące o przeszłości, jak i obiekt jej zainteresowania — dzieci. Ich wygląd — uczesanie, ubranie — zmienia się, podobnie jak poza, w jakiej zostały uchwycone na zdjęciach. Zmieniają się też ich zabawki, zajęcia, ale też role społeczne. O ile w XIX w. dziecko pozostaje ściśle uzależnione od swojej rodziny, o tyle w pierwszych dekadach XX w. staje się bardziej samodzielne, natomiast w czasach wojny przejmuje często rolę dorosłych – podsumowują organizatorzy wystawy.

Część unikalnej kolekcji fotografii można pobrać ze strony internetowej placówki.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone