Ciężarek sprzed 2400 lat najstarszym zabytkiem japońskiego systemu miar

opublikowano: 2013-09-06 13:19
wolna licencja
poleć artykuł:
Na podstawie przeprowadzonych badań archeolog Susumu Morimoto wywnioskował, że odkopany 30 lat temu zabytek nie służył jako młynek, był za to elementem systemu odważników. Poprzedni tego typu ciężarek jest przeszło 500 lat młodszy. Odkrycie może pomóc zweryfikować naszą wiedzę na temat stopnia rozwoju cywilizacji Kraju Kwitnącej Wiśni w tamtym czasie.
REKLAMA
Rekonstrukcja chat ze stanowiska archeologicznego Yoshinogari, pochodzącego z epoki Yayoi. Czy Japonia IV/III wieku p.n.e. była azjatycką barbarią? (fot. w domenie publicznej).

Archeolog z Uniwersytu Kioto (studiował także w Belgii), a obecnie członek Instytutu Badawczego Nara, od dawna interesował się znaleziskiem z Kamei, regionu prefektury Osaki. Z początku zakwalifikowano je jako przedmiot służący do mielenia i nie poświęcono mu większej uwagi. Nie można było na nim stwierdzić żadnych śladów takiego użytkowania - twierdzi badacz. Odważniki pochodzące z Mezopotamii, jakie widział w muzeum Luwru w 2010 r., swoim zbliżonym wyglądem potwierdziły jego wcześniejsze przypuszczenia.

Jedenaście rzeźbionych kamieni, wysokości 3 do 8 cm i o promieniu 1 do 4,5 cm, znacznie różniły się wyglądem od innych przedmiotów, które uważano za elementy swego rodzaju młynków. Kłopot z nową interpretacją dawnego znaleziska polega na tym, że wcześniej znane najstarsze odważniki z Japonii datowano dopiero na II w. n.e. Pochodziły one z wyspy Iki w prefekturze Nagasaki. Tymczasem przeprowadzenie nowych badań, które z bardzo dużym prawdopodobieństwem potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia Morimoto, kazało by myśleć o istnieniu jakiegoś systemu wag (prawdopodobnie używanego w handlu) już na początku okresu Yayoi, będącego odpowiednikiem naszej epoki żelaza i datowanego od początku IV lub III w. p.n.e.

Najstarsze pisane wzmianki o Japonii pochodzą dopiero z poł. I w. n.e. z 57 r. z chińskiej Historii późnej dynastii Han. W stosunku do wielkich cywilizacji kontynentu azjatyckiego – przede wszystkim właśnie Chin – historia Japonii postrzegana była marginesowo, zwracano przy tym uwagę przede wszystkim na wpływ cywilizacji chińskiej. Japoński badacz podkreśla więc, że wnioski z nowego znaleziska mają dla niego bardzo duże znaczenie. W porównaniu z Chinami Japonia jest często postrzegana jako nawet barbarzyńska. Być może jednak już wtedy ludzie znali jakieś systemy miar i mieli do czynienia z matematyką – zastanawia się.

Źródło: japantimes.co.jp

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magda Próchniak
Studentka Kolegium MISH UW na kierunku dyplomowym historia. Interesuje się dziejami Cesarstwa Rzymskiego, zwłaszcza jego wschodniej części, a także teologią i historią chrześcijaństwa wschodniego. Studiuje starogrekę i różne języki, jakie przyjdą jej do głowy. Dużym zainteresowaniem obdarza także epokę nowożytną, zwłaszcza historię myśli. Fiolozów najchętniej widzi jako ludzi stanowiących ciekawy refleks swojej epoki, nie szuka u nich sensu istnienia. Oprócz tego pasjami słucha najróżniejszych gatunków muzyki, od jazzu przez heavy metal po ambient.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone