Co się wydaje (15 kwietnia)

opublikowano: 2012-04-15 14:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Wiosna nie rozpieszcza, ciągle mało wiosennie. Na szczęście możecie liczyć na nas i nasze sugestie dobrych lektur na najbliższe dni. Przedstawiamy crème de la crème tego co można znaleźć na półkach księgarskich w Polsce!
REKLAMA

Po zamachu (Rebis)

Tadeusz A. Kisielewski, autor bestsellerów odsłaniających kulisy zamachu na generała Sikorskiego, bada w swojej nowej książce najbardziej tajemniczą część tej tragedii – jej pokłosie. Przedstawia on los córki generała Sikorskiego, Zofii Leśniowskiej. Rzekomo zaginiona podczas katastrofy w Gibraltarze, miała w rzeczywistości zostać przekazana w ręce radzieckie. Kisielewski podaje, w jakich okolicznościach do tego doszło, gdzie ją najprawdopodobniej uwięziono, opisuje, jak polski wywiad próbował do niej dotrzeć i przeszkodzić całej operacji. Opierając się na wynikach autopsji ofiar oraz na pewnym nie branym pod uwagę dokumencie, dowodzi również, że adiutant generała nie zginął w tym samym czasie co pozostali, lecz nieco później, zamordowany na lądzie. Kisielewski ujawnia także uważaną przez wielu za mityczną relację niemieckiego dramaturga, która zdaje się być jeszcze jednym potwierdzeniem, że 4 lipca 1943 r. w Gibraltarze nie doszło do wypadku lotniczego, lecz do zamachu. Wreszcie, przechodząc „ze sfery historii na płaszczyznę bieżącej polityki”, opisuje kulisy toczącej się właśnie polsko-brytyjskiej i wewnątrzpolskiej walki o ekshumację tajemniczej osoby pochowanej w Gibraltarze jako Jan Gralewski. Czytelnik znajdzie tu też wiele nieznanych dotąd szczegółów, a także atmosferę sensacji, znaną z wcześniejszych książek tego autora. Już niebawem recenzja na łamach naszego portalu.

Ślad życia, ślad śmierci (Promic)

Do rąk czytelników trafia powieść o odkryciu archeologicznym mogącym zagrozić kryzysem całej zachodniej cywilizacji. Dr Jonathan Weber, profesor Harvardu i biblista, wyjeżdża do lzraela, gdzie planuje prowadzić prace wykopaliskowe. Jednak wstrząsające znalezisko, które zdaje się być marzeniem każdego archeologa, okazuje się być koszmarem mogącym zniszczyć chrześcijaństwo... Odkrycie dotyczy bowiem co trzeciego mieszkańca ziemi, a sens życia milionów może nieoczekiwanie zostać brutalnie podważony. Każda strona tego wiarygodnego thrillera, rozwijającego się w niebywałym tempie, zmusza do postawienia pytań. Czy Jezus naprawdę zmartwychwstał? Jak świat zareagowałby na wieść o tym, że fundament cywilizacji zachodniej legł w gruzach? Jaki jest stosunek nauki do wiary? Czy było to oszustwo wszech czasów?

Bez retuszu (Rebis)

Wrzesień 1939 roku. Andrzej Krasicki, pełniący służbę jako obserwator w samolocie Karaś, bierze udział w walkach z niemieckimi siłami powietrznymi. Zestrzelony przez Messerschmitty, doznaje poważnych ran i trafia do szpitala w Tarnopolu. Po dojściu do zdrowia przedostaje się do zniszczonego Lwowa, a potem wraz z przyjacielem usiłuje uciec do Węgier. Na granicy zostaje jednak schwytany przez patrol sowiecki i trafia najpierw do więzienia, a potem, w grudniu 1940 roku, do łagru w Kraju Krasnojarskim. Postać Andrzeja to alter ego autora, Władysława Cechaka. Opisuje on w tej wstrząsającej książce własne doświadczenia i przeżycia. Świat łagrów i sowiecka rzeczywistość zostały przedstawione bez ozdobników, naturalistycznie, ze wszystkimi przerażającymi szczegółami. Nie jest to jednak tylko kronikarski zapis wydarzeń. Dzięki ukazaniu szerszego tła wypadków i wprowadzeniu oryginalnych autorskich refleksji ta autobiografia przeradza się w poruszające, pogłębione świadectwo okrutnych czasów.

Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza (Universitas)

„Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza” to książka składająca się z kilku części. Jedną z nich to materiał ikonograficzny przedstawiający stan samego ołtarza, wykonany przez Andrzeja Nowakowskiego. Postęp w fotografii i cyfrowej obróbce zdjęć umożliwił po raz pierwszy przedstawienie dzieła Wita Stwosza tak monumentalnie. Makrofotografia, plany ogólne i szczegółowe przedstawiają ołtarz w sposób, jaki nie był możliwy do tej pory, a na który z całą pewnością to arcydzieło zasługiwało. Zdjęcia zrobione przy wykorzystaniu profesjonalnego oświetlenia i podnośników przedstawiają ołtarz w zupełnie nowym świetle. Reprodukcje takiego zakresu dorobku Stwosza nie były dotąd publikowane w jednym miejscu. Są wśród nich również m.in. dzieła, które przypisano mistrzowi dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku.

REKLAMA

Diabłu ogarek. Kolumna Zygmunta (RM)

Do rąk czytelników trafia warszawski kryminał historyczny. Rok 1639 – stolicą wstrząsa seria tajemniczych - i szybko wyciszanych - przestępstw, których ofiarami padają ludzie z otoczenia królewny Konstancji, przyrodniej siostry króla Władysława IV. Na czele śledztwa staje, z osobistych powodów, Stanisław Jakub Lawendowski herbu Paprzyca, namiestnik warszawskiej straży marszałkowskiej. Pomagają mu młodzi zakochani - pisarz i piękna dwórka o ciętym języku, a także tajemnicza żydowska wiedźma. Zupełnie niespodziewanie podejrzanymi okazują się najważniejsze postaci ówczesnej Rzeczypospolitej. Autor odkurzył stare warszawskie legendy, z przewrotnym poczuciem humoru opisując kulisy wystawienia kolumny króla Zygmunta. Książka na swych kartach oferuje interesujący portret siedemnastowiecznej stolicy: od magnackich posiadłości po zamtuzy i szemrane zakątki Krakowskiego Przedmieścia.

Wojna Stalina. 1939-1945. Terror, Grabież, Demontaże (Zysk)

Awans Związku Sowieckiego do rangi światowego mocarstwa byłby niemożliwy bez materialnego, technologicznego, a także politycznego wsparcia z Niemiec - taką tezę przekonująco dokumentuje w swojej nowej książce historyk dziejów najnowszych Bogdan Musiał. Szeroko zakrojone dostawy niemieckich maszyn i urządzeń, które trwały do czerwca 1941 roku, umożliwiły Sowietom budowę przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego. Natomiast prowadzona już po wojnie przez reżim stalinowski polityka systematycznych demontaży urządzeń przemysłowych oraz infrastruktury na obszarze Polski i Niemiec stanowiła drugi impuls modernizacyjny oraz zapewniała dynamikę wzrostu, której kraj ten nigdy nie zdołałby wypracować własnymi siłami. Gdy tylko ustał transfer zachodnich technologii, rozpoczął się proces upadku sowieckiego imperium.

Katyń w oczach Zachodu (PWN)

Książka sięga po relacje świadków, rekonstrukcje rozmów czy zbeletryzowane opisy, nie unikając przy tym osobistego tonu narracji, po to, by mocniej angażować czytelnika. Ważnym jej elementem jest również rozdział poświęcony katastrofie samolotu prezydenckiego, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęli przedstawiciele polskich władz. Autor wplata ją w kontekst zawirowań na polskiej scenie politycznej ostatnich lat, ukazując rządzące nią wewnętrzne napięcia, które tak wyraźnie ujawniły się po tej tragedii. Na pograniczu dziennikarstwa i historii powstała książka będąca widomym świadectwem zmian, jakie zachodzą w świadomości ludzi Zachodu, coraz częściej skłonnych patrzeć na historię również z perspektywy narodów będących po wojnie w orbicie wpływów ZSRR. Jest ona próbę opisania tego, z czym w Polsce kojarzy się nazwa Katyń. Próbą obywającą się bez zbędnych uproszczeń, ale i nadmiernej drobiazgowości wywodu.

Tajemnice i sensacje świata antycznego (Bellona)

Ta książka to kilkanaście esejów historycznych umieszczonych w różnych fazach dziejów antyku. Znajdziemy w niej szkic z historii starożytnego Egiptu (Kobieta - faraon), ale także esej z dziejów Bliskiego Wschodu (Czarna legenda imperium perskiego). Główne zainteresowania autora skupiają się na historii Grecji i Rzymu, kładąc nacisk na sferę obyczajową. Dużo miejsca poświęca więc miłości greckiej i życiu prywatnemu ważnych person (Juliusz Cezar). Pojawiają się również: Kleopatra, Zenobia z Palmyry czy żony rzymskich cesarzy. Poznajemy ambicje i żądze, chwile triumfu i upadku. Wielbiciele wydarzeń politycznych znajdą również coś dla siebie. Czasami autor zamienia się w śledczego, badającego niewyjaśnione do końca wydarzenia (Zamach na Filipa II, Tajemnica śmierci cesarza Juliana Apostaty).

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Adam Pieńkowski
Ur. w 1987 r., doktorant historii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2010/2011. Studiował historię w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz na Uniwersytecie Wileńskim. Autor artykułów, edycji źródłowych i recenzji, stały współpracownik portalu historycznego Histmag.org. Związany z ośrodkiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego zajmującym się staropolską wojskowością. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na parlamentaryzmie, kulturze politycznej i wojskowości I Rzeczypospolitej w dobie panowania Wazów. W obszarze jego badań znajdują się również postawy szlachty mazowieckiej. Obecnie pracuje nad dysertacją doktorską poświęconą dwóm sejmom za panowania Zygmunta III z lat 1587–1589.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone