Co się wydaje (30 listopada)

opublikowano: 2012-11-30 20:05
wolna licencja
poleć artykuł:
W Warszawie od wczoraj trwają XXI Targi Książki Historycznej. Co wydawnictwa mogą zaproponować nam tym razem?
REKLAMA

Sowiecki Kaukaz (LTW)

Relacja z podróży po Kaukazie lat 30. XX w., gdzie tradycja mieszała się z postępem, wspomnienia o carze z prawem nadanym przez władzę sowiecką, chrześcijaństwo z ateizmem. Autor podziwia bujną przyrodę, majestatyczne góry, niszczejące budowle sakralne, przypatruje się życiu rozwijających się miast i tradycjom ludów koczowniczych. Gruzja, Armenia, Azerbejdżan – nazwy te niosą ze sobą cień egzotyki i tajemniczości, posmak przygód, warto więc poznać ich oblicze sprzed kilkudziesięciu lat.

Taktyka walki w terenie zurbanizowanym (Difin)

Prowadzenie walki w terenie zurbanizowanym stanowi specyficzny obszar w działaniach militarnych, który jest od dawna przedmiotem zainteresowania analityków wojskowych. Celem publikacji jest próba zestawienia podstawowych elementów szkolenia taktycznego, niezbędnych w zamyśle autorów do prowadzenia skutecznej walki w terenie zabudowanym – tak w zakresie indywidualnego przygotowania taktycznego żołnierza, jak i taktyki na szczeblu pododdziału (zespołu ogniowego, drużyny i plutonu).

Wymowność rzeczy (Iskry)

Eseje z pogranicza historii, antropologii kultury i literatury. Autor, obficie czerpiąc z licznych lektur oraz z własnych doświadczeń, opowiada o niekończącej się przygodzie człowieka z rzeczami, o przedmiotach od wieków towarzyszących ludziom w życiu i pracy, takich jak garnek, siekiera, lustro, rower, buty czy książki. O ich dziejach, zmiennych funkcjach i wartości oraz o tym, jak ewoluuje nasze postrzeganie rzeczy i potrzeba ich posiadania.

Aeroplany. Pionierzy lotnictwa (Phalanx Games Polska)

Gra „Aeroplany” pozwala odkryć okres narodzin komercyjnej awiacji. Dzięki niej możesz doświadczyć trudności i triumfów pionierów pasażerskich linii lotniczych, którzy budowali pierwsze lotniska i tworzyli pierwsze systemy obsługi lotów pasażerskich w Europie i na całym świecie. Poznasz epokę, w której rozwój awiacji pasażerskiej znacząco zwiększył możliwości podróży międzykontynentalnych, a linie lotnicze rozpoczęły walkę o dominację w regionach świata, które obsługują – dominację, która trwa aż do dziś.

Między Majdanem a Smoleńskiem (Wydawnictwo Literackie)

Wywiad-rzeka z Pawłem Kowalem: o polskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej, o naszych wschodnich sąsiadach, wreszcie o wydarzeniach rozgrywających się wokół katastrofy smoleńskiej. Piotr Legutko i Dobrosław Rodziewicz skłaniają swego rozmówcę do zdradzenia szczegółów spotkań międzynarodowych i zakulisowych rozmów, a także do podzielenia się swymi wspomnieniami z czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Operacja Argo (Prószyński)

Po przeszło trzydziestu latach od tamtych wydarzeń wywiadowca uchyla rąbka tajemnicy i przedstawia szczegóły niezwykle złożonej i niebezpiecznej operacji. „Operacja Argo”, porywająca opowieść o fałszywych tożsamościach i międzynarodowej intrydze, stanowi świadectwo niezwykłej współpracy, jaka nawiązała się między Hollywood a jedną z czołowych agencji wywiadowczych świata.

REKLAMA

Hitlerland. Jak naziści zdobywali władzę (Rebis)

„Hitlerland” to portret Niemiec widzianych oczami Amerykanów, którzy mieszkali i pracowali w Berlinie w czasie, kiedy Hitler dochodził do władzy i kiedy ruszała zabójcza machina nazistowska. Wśród nich byli dziennikarze i dyplomaci oraz takie znane postaci jak pisarz Sinclair Lewis, fenomenalny sportowiec Jesse Owens czy słynny lotnik Charles Lindbergh. Obserwując z bliska Hitlera i rozwój jego ruchu, pomagali oni swoim rodakom zrozumieć naturę rodzącego się nazizmu oraz drogę, jaką Niemcy przeszły od wojującej demokracji do totalitaryzmu.

Ten stary złodziej. Benek Kwiaciarz (Iskry)

Zbiór wczesnych opowiadań Marka Nowakowskiego z debiutanckich tomów „Ten stary złodziej” (1958) i „Benek Kwiaciarz” (1961). Ówczesna krytyka literacka zwracała uwagę na nowatorstwo tematu i kompozycji – środowisko marginesu społecznego i prostych mieszkańców podmiejskich osiedli zostało przez autora sportretowane bardzo realistycznie, ale bez ocen i moralizowania.

Życie codzienne pod rządami Stalina (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Studium codziennego życia pod rządami Stalina, napisane przez Sheilę Fitzpatrick – wybitny autorytet w dziedzinie współczesnej historii Rosji. Skupiając się na mieszkańcach miast, autorka pokazuje dramatyczne zmiany warunków życia i codziennych zachowań, jakie nastąpiły w okresie „rewolucji stalinowskiej” na początku lat trzydziestych. Był to czas niedoborów, przeludnienia, niekończących się kolejek i rozbitych rodzin, w którym pusto brzmiały składane przez władze obietnice przyszłej socjalistycznej obfitości.

Proch zamknięty w narodowej urnie (LTW)

Chęć dzielenia się swoimi zainteresowaniami naukowymi i wynikami prowadzonych badań zainspirowała doktorantów UKSW do napisania wspólnej książki, stanowiącej zbiór artykułów dotyczących rozmaitych zagadnień z zakresu najnowszej – w szerokim tego słowa znaczeniu – historii Polski. Tym, co łączy teksty o tak szerokim spektrum tematycznym, jest pasja młodych naukowców i chęć wniesienia czegoś nowego do dotychczasowej wiedzy.

Romanse żon polskich królów elekcyjnych (Bellona)

Wbrew obiegowej opinii, polscy królowie elekcyjni mieli dość bogate życie erotyczne, o ile jednak o ich przygodach miłosnych, jak chociażby o romansach Wazów, napisano tomy, o tyle życie ich małżonek, a zwłaszcza ich uczuciowe perypetie, są niemal tematem tabu. A przecież u boku naszych władców żyły często kobiety niezwykłe, nie zawsze co prawda piękne, ale obdarzone dużą inteligencją, o nietuzinkowych osobowościach, będące nie tylko ich żonami, ale często – partnerami politycznymi.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Adam Pieńkowski
Ur. w 1987 r., doktorant historii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2010/2011. Studiował historię w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz na Uniwersytecie Wileńskim. Autor artykułów, edycji źródłowych i recenzji, stały współpracownik portalu historycznego Histmag.org. Związany z ośrodkiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego zajmującym się staropolską wojskowością. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na parlamentaryzmie, kulturze politycznej i wojskowości I Rzeczypospolitej w dobie panowania Wazów. W obszarze jego badań znajdują się również postawy szlachty mazowieckiej. Obecnie pracuje nad dysertacją doktorską poświęconą dwóm sejmom za panowania Zygmunta III z lat 1587–1589.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone