Co wiemy o historii naszych południowych sąsiadów? Dyskusja o książce „Pepiki”

opublikowano: 2010-09-17 16:04
wolna licencja
poleć artykuł:
16 września w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego na warszawskim Powiślu Mariusz Surosz promował swoją najnowszą książkę pt. _Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów_. Wnosząc po frekwencji, historia naszych sąsiadów budzi niemałe zainteresowanie wśród polskich czytelników.
REKLAMA

Spotkanie z autorem poprowadził Tomasz Zapert, fragmenty książki odczytała zaś aktorka Irena Karel.

Od lewej siedzą: Irena Karel, Mariusz Surosz, Tomasz Zapert.

Mariusz Surosz zaznaczył, że temat którym się zajął nie jest tak jednoznaczny, jakby mogło się wydawać, a wielu bohaterów książki nie jest w Polsce znanych, mimo że wie się o nich. Przykładem takiej postaci jest Josef František, znany przede wszystkim jako pilot Dywizjonu 303 w bitwie o Anglię. Jego wcześniejszy życiorys, np. służba w przedwojennym Wojsku Polskim, jest znana przede wszystkim znawcom historii drugiej wojny światowej. O większości postaci pisałem jako pierwszy w Polsce – podkreślił autor.

Wśród bohaterów książki, o których dyskutowano w czasie spotkania byli: gen. dyw. Alois Eliáš (oficer, premier rządu protektoratu Czech i Moraw, w 1941 r. skazany przez Niemców na śmierć), Klement Gottwald i Rudolf Slanski (przywódcy komunistycznej Czechosłowacji), Jaroslav Seifert (poeta, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1984 r.), Pavel Tigrid (dziennikarz emigracyjny, twórca czasopisma „Svědectví”, współpracownik Radia Wolna Europa, nazwany przez autora „czeskim Giedroyciem”), Vlasta Chramostová (znana aktorka, po zaangażowaniu w czasie „praskiej wiosny” represjonowana zakazem występowania), Milan Rastislav Štefánik (słowacki oficer, awanturnik, astronom i poszukiwacz przygód, pierwszy minister wojny niepodległej Czechosłowacji), Jan Masaryk (syn prezydenta Tomasza Masaryka, dyplomata) i wielu innych.

Mariusz Surosz, autor książki Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów (Wydawnictwo WAB, 2010 r.)

W czasie spotkania autor starał się ukazać skomplikowaną historię Czechosłowacji, często słabo znaną w Polsce. Przykładem były tu często przytaczane w naszym kraju dezercje żołnierzy czeskich z oddziałów austriackich w czasie I wojny światowej na froncie wschodnim. Żołnierze Ci potem jednak wstępowali do Korpusu Czechosłowackiego walczącego po stronie Rosjan. Ze Szwejka znamy obraz Czechów jako tych którzy uciekają, ale nie mówi się o reszcie – stwierdził Surosz. Przytoczył też motto, które towarzyszyło mu przy pisaniu książki: Europa Środkowa ma kłopoty z historią, bo historia dotyka Europę Środkową wprost.

W czasie dyskusji sporo miejsca poświęcono czechosłowackim związkom z tradycją chrześcijańską (czy ściślej katolicką). Jeden z uczestników spotkania zapytał też, dlaczego do dzisiaj nie powstała polska całościowa synteza czeskiej historii i dlaczego w naszym kraju tak mało pisze się o historii południowych sąsiadów. Inny uczestnik zasugerował, że książki napisane przez naukowców-bohemistów byłyby prawdopodobnie bardzo nudne. Pojawiło się także pytanie o tytuł książki, konkretnie o słowo „Pepiki”, które w języku polskim ma charakter negatywno-ironiczny (zarzut taki wysunął m.in. nasz redaktor Łukasz Grzesiczak w recenzji książki na naszym portalu). Autor przypomniał, że słowo „Pepik’ jest zdrobnieniem od imienia „Józef” a także synonimem praskiego cwaniaczka. Podkreślił też, że chciał w ten sposób świadomie sprowokować polskiego czytelnika.

Patronem medialnym książki jest „Histmag.org”

Zobacz też:

  • Mróz, który przegnał Praską Wiosnę. O interwencji z roku 1968... (cz. I, cz. II)
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone