Co wydarzyło się 27 marca?

opublikowano: 2017-03-27 08:31
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziś swoje 89 „urodziny” obchodzi okrągła Sala Posiedzeń Sejmu RP. 27 marca 1928 roku odbyło się w niej pierwsze posiedzenie. Co jeszcze wydarzyło się 27 marca?
REKLAMA

Co wydarzyło się 27 marca? – zobacz też nasz wpis na 3 kwietnia!

***
Rocznice na dziś: Dokładnie 1020 lat temu biskup praski Wojciech dokonał masowego chrztu mieszkańców Gdańska; 199 lat temu rozpoczęło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w Warszawie. Uroczystą przemowę wygłosił car Aleksander I Romanow; 74 lata temu w odwecie za przeprowadzoną poprzedniego dnia akcję pod Arsenałem Niemcy rozstrzelali 140 więźniów Pawiaka; a 6 lat temu w Rosji wprowadzono jako całoroczny dotychczasowy czas letni.
Życzenia od Histmaga: Imieniny obchodzą: Aleksander, Archibald, Augusta, Benedykt, Ernest, Franciszek, Gelazy, Gelazja, Jan, Lidia, Łazarz, Macedoniusz, Narzes, Robert i Rzędzimir. Życzymy wszystkiego co najlepsze!
Z archiwum Histmaga: Wiosną 1928 roku ukończono prace nad nowym budynkiem polskiego Sejmu. 27 marca została zainaugurowana jego druga kadencja. Pomimo hucznych uroczystości wszystko wskazywało na to, że poselska przyszłość rysuje się w ciemnych barwach. Nowe gmachy miały wkrótce okazać się zbędne… Jak wyglądało starcie Marszałek Piłsudski kontra Sejm?

Video historia: Dziś swoje 47 urodziny obchodzi amerykańska piosenkarka i producentka muzyczna Mariah Carey. Z tej okazji, mimo że już dawno po Świętach, przypominamy jej najpopularniejszą piosenkę:

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.3”:

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.3”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
86
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-00-6
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone