Cyfrowa przechadzka po Imperium Habsburgów

opublikowano: 2017-05-31 21:58
wolna licencja
poleć artykuł:
Zdigitalizowane mapy z wielu europejskich archiwów dają niezwykłą możliwość bliskiego przyjrzenia się dawnemu Imperium Habsburgów.
REKLAMA

Serwis mapire.eu od kilku lat zajmuje się digitalizacją map, związanych z Imperium Habsburgów. Podstawę kolekcji stanowią pomiary, wykonane w XVIII i XIX w. Pierwsze, tzw. „józefińskie” pomiary wykonano w latach 1763-1787, po nieudanej dla Austrii wojnie 7-letniej. Szczegółowe określenie odległości oraz ukształtowania powierzchni danych obszarów służyć miało celom militarnym. W XVIII w. było to zaś olbrzymie przedsięwzięcie, a w prace nad pomiarami zaangażowano rzesze robotników, wojskowych i kartografów. Niezwykłe przywiązanie do detali ówczesnych rysowników sprawia, że sporządzone 250 lat temu mapy do dziś budzą podziw.

Mapa, na której zaznaczono obszary, wchodzące w skład Imperium Habsburgów w czasie pierwszego spisu józefińskiego (fot. Asybaris01, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Pomiary prowadzono także w późniejszych latach. Serwis mapire.eu bierze więc pod uwagę badania przeprowadzone w latach 1806-1869 i 1869-1887. Podobne spisy sporządzono też dla Węgier (1869-1887 oraz w 1941 r.) i Niderlandów (1764-1771).

Cyfrowe mapy wykorzystują technologie, bazujące na Google Maps, Google Earth i OpenStreetMap. Oznacza to, że nakreślone przed kilkoma stuleciami plansze można dowolnie przybliżać, aby przyjrzeć się konkretnym elementom. Całość sprawia zaś wrażenie ujęcia satelitarnego. Największe wrażenie robią jednak porównania dawnych map ze współczesnymi. Umożliwia to wnikliwe przyjrzenie się szczegółowości spisów, a także przemianom w rozmieszczeniu fortów, miejscowości czy ukształtowaniu terenu.

Zapraszamy do cyfrowej przechadzki po dawnym Imperium Habsburgów.:

Źródło: mapire.eu, studiageohistorica.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone