Denary władców Polski – www.denary.com.pl – recenzja i ocena strony

opublikowano: 2009-09-08 12:05
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Nawet w XIX wieku, gdy pierwsi polscy numizmatycy kładli podstawy pod tę nową naukę pomocniczą historii, zbiory wczesnośredniowieczne cieszyły się umiarkowanym zainteresowaniem, ustępując popularnością późniejszym i pozornie znacznie bardziej estetycznym monetom. W tej dziedzinie niewiele się zmieniło, czego dowodzi choćby fakt, że poza prof. Suchodolskim trudno wymienić choćby kilku numizmatyków zajmujących się tym okresem i posiadających znaczący dorobek naukowy. Tym bardziej należy docenić wysiłek autora serwisu denary.com.pl mającego na celu popularyzowanie informacji o monetach wczesnopiastowskich.
REKLAMA
++Denary władców Polski – www.denary.com.pl++ ++Ocena naszego recenzenta: 7/10++

Serwis ten jest wart uwagi przede wszystkim dlatego, że jego autor nie powiela informacji znalezionych w internecie czy literaturze, ale prezentuje treść oryginalną – swoje prywatne i całkiem spore, bo liczące ponad 40 monet (tyle naliczyłem na stronie) zbiory. Są to denary wybite za panowania pierwszych polskich książąt i królów: od Bolesława I do Bolesława IV Kędzierzawego. Niektóre z nich są eksponatami bardzo rzadkimi, jak np. denar Bolesława Chrobrego, zachowany do dzisiaj w ok. 30 znanych egzemplarzach. Przy każdym władcy umieszczona jest nota biograficzna oraz odnośniki do poszczególnych monet. Te są wyraźnie sfotografowane i opatrzone fachowym, często obszernym opisem, osadzonym w literaturze przedmiotu. Każdy opis charakteryzuje nie tylko dany typ monety, ale także konkretny egzemplarz, będący w posiadaniu autora strony.

Przy dwóch pierwszych władcach (Bolesławie Chrobrym i Mieszku II Lambercie) umieszczono również dział „Denary z innych zbiorów”. Na pewno jest to wartościowy pomysł, jednak to czy autor miał prawo wykorzystać każde z zamieszczonych zdjęć pozostaje niepewne. Brakuje adnotacji o zgodzie właścicieli fotografii, a dopiski w rodzaju zdjęcia tych denarów można znaleźć na ogólnodostępnych stronach w internecie, których kopiowanie nie jest zabronione z perspektywy prawa autorskiego nie mają większej wartości.

Strona główna...
... i jedna z monet.

Cała strona zasługiwałaby na bardzo wysoką ocenę, ponieważ popularyzacja różnego rodzaju zbiorów kolekcjonerskich to działanie zasługujące na pochwałę. Dzięki temu nie tylko autor może podziwiać lub wykorzystywać w badaniach naukowych wizerunki wskazanych monet, ale każdy zainteresowany internauta. Niestety strona nie ma szans na zyskanie większej popularności ze względu na przyjęte rozwiązania graficzne, zaś wygodnie korzystanie z niej jest bardzo utrudnione. Wszystkie teksty zostały zamieszczone w formie plików graficznych i stylizowane na rodzaj archaicznego pisma, zamieszczonego na (?) pergaminie. Jest to pomysł niewątpliwie estetyczny (i jak podejrzewam wymagający sporo wysiłku przy realizacji), ale w praktyce czytanie każdego dłuższego opisu straszliwie męczy. Po przeczytaniu dwóch not biograficznych i opisów kilku monet moje oczy zaczęły protestować przeciw dalszemu zaznajamianiu się z serwisem. Także zdjęcia numizmatów umieszczono na bardzo ładnych, ale na dłuższą metę rozpraszających tłach. Na koniec argument chyba najważniejszy – zastosowanie wyłącznie graficznych elementów sprawia, że strona nie może zostać prawidłowo zindeksowana przez wyszukiwarki i dotarcie do niej jest bardzo utrudnione. Każda próba cytowania jej treści wymagałaby natomiast... ręcznego jej przepisania.

Podsumowując mamy do czynienia ze stroną zawierającą bardzo wartościową treść, a przede wszystkim cenne i absolutnie unikalne fotografie numizmatów. Jednocześnie jest to jednak serwis mało intuicyjny w obsłudze i męczący ze względu na szatę graficzną. Za wadę można by uznać także fakt, że autor nie podaje swojego imienia ani nazwiska. W tym przypadku chęć zachowania anonimowości można jednak zrozumieć.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone