Dni Kultury Dawnej na Uniwersytecie Wrocławskim

opublikowano: 2017-03-28 15:50
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Co ma wspólnego Alicja w Krainie Czarów z pantomimą, dworem króla i XVIII-wieczną Francją? O tym będzie można się przekonać odwiedzając Dni Kultury Dawnej na UWr w dniach 30 i 31 marca. Przenieś się z organizatorami i gośćmi do XVI - XVIII wieku i poczuj klimat tych epok w pięknym wnętrzu Oratorium Marianum. Wydarzenie pod naszym patronatem!
REKLAMA

Dni Kultury Dawnej to nowatorskie wydarzenie na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest to wspólna inicjatywa Zespołu Tańca Dawnego UWr, SKN Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego UWr i SKN Ochrony Dziedzictwa Kultury UWr. Organizatorzy zapewniają interdyscyplinarne podejście do szeroko pojętej kultury dawnej. Studenci przygotowali różnorodny program. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać ciekawych prelekcji, które będą urozmaicone bogatymi w ilustracje prezentacjami multimedialnymi. Oprócz wykładów mających charakter popularnonaukowy przygotowane zostały specjalnie na tę okazję występy muzyczne i taneczne. W pierwszym dniu Dni Kultury Dawnej po wykładach na temat mody w XVI – XVIII wieku i historii sposobów zapisu tańca Zespół Tańca Dawnego UWr wraz z duetem Oak Brothers za pomocą tańca barokowego i muzyki dawnej granej na żywo przeniosą wszystkich zebranych do XVIII – wiecznej Francji.

Drugiego dnia po wizycie na barokowym dworze francuskim (dzięki gościowi specjalnemu - zespołowi Alla Danza Baroque z Brna i ich pokazowi „Na dworze króla”) przekonasz się jak dawniej aktorzy grali nie używając głosu, a na koniec wejdziesz w baśniowy sen niczym tytułowa bohaterka „Alicji w Krainie Czarów”, raz jeszcze przeżywając wspomnienia z dziecięcych lat! Zespół Tańca Dawnego UWr od dłuższego czasu przygotowuje się do tego ostatniego spektaklu, w którym reżyserii, choreografii i uszycia kostiumów podjęła się Anna Gościniak.

Szczegółowy program:

30 marca (czwartek)

  • 17.00 - Otwarcie pierwszego dnia
  • 17.15 - "W co ubierali się Europejczycy w XVI - XVIII wieku” - wykład J. Pomian, A. Wrzesińska, P. Borowy, M. Czapliński - SKN Nowożytników im. W. Czaplińskiego UWr
  • 18.15 - “Od słów do obrazów, czyli jak zapisywano taniec przez wieki” - wykład K. Przybycień - Zespół Tańca Dawnego UWr
  • 19.15 - “Taniec i muzyka XVIII wiecznej Francji” - spektakl Oak Brothers (muzyka) oraz Zespół Tańca Dawnego UWr (taniec)

31 marca (piątek)

  • 17.00 - Otwarcie drugiego dnia
  • 17.15 - “Na dworze króla” - spektakl Alla Danza Baroque Brno (taniec) - gość specjalny
  • 18.15 - "Architektoniczna oprawa ceremoniału dworskiego na Śląsku w XVI - XVII wieku” - wykład R. Mierzwiński - SKN Ochrony Dziedzictwa Kultury UWr
  • 18.45 - “Pantomima na ziemiach polskich w XVII i XVIII wieku” - wykład I. Mikłas - SKN Ochrony Dziedzictwa Kultury UWr
  • 19.30 - "Alicja w krainie Czarów" - spektakl Zespół Tańca Dawnego UWr (taniec)

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Dni Kultury Dawnej jest wolny!

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone