Do Biskupina zawitali Bałtowie

opublikowano: 2007-09-19 07:28
wolna licencja
poleć artykuł:
Pod hasłem „Bałtowie — północni sąsiedzi Słowian” trwa 13. Festyn Archeologiczny w Biskupinie. To okazja dla wszystkich miłośników historii, by zakosztować klimatu życia przed wiekami.
REKLAMA

Festyn rozpoczął się odsłonięciem tablicy potwierdzającej wyróżnienie Muzeum w Biskupinie nagrodą Europa Nostra. Jest ona traktowana jako swego rodzaju Nobel w dziedzinie muzealnictwa, a Biskupin otrzymało ją za bogatą infrastrukturę, umożliwiającą naukowcom z różnych krajów świata prowadzenie intensywnych badań i wymianę opinii.

Bohaterowie tegorocznego festynu to Litwini, Łotysze oraz ludy już nieistniejące: Prusowie, Jaćwingowie i Kurowie. Do Biskupina przybyli najlepsi specjaliści z krajów zajmowanych dawniej przez ludy bałtyjskie. Tradycyjne zajęcia, zielarstwo, oryginalną muzykę i typowe potrawy wschodnich Bałtów i Kurów będzie prezentować łotewski zespół Troksnu iela z Rygi.

Z tego samego kraju pochodzą wyróżniające się bogactwem i stylistyką zabytki eksponowane w muzeum na wystawie zatytułowanej „Skarby starożytnej Łotwy”. Z Litwy przybędą przedstawiciele stowarzyszenia „Pajauta”, którzy specjalizują się w odtwarzaniu starodawnych technik rękodzielniczych — garncarze, jubilerzy, kowale, bartnicy oraz bursztyniarze.

W czasie festynu odbędą się też bitwy pomiędzy Słowianami i Bałtami oraz rekonstrukcja obrony przed Krzyżakami grodu Kristmena (Szurpiły), którego upadek oznaczał zagładę Jaćwingów (1283 r.). Festyn zakończy się 23 września.

Biskupin jest najbardziej znanym w Polsce rezerwatem archeologicznym. Badania wykopaliskowe rozpoczęły się tu w 1934 roku. W ich wyniku odkryte zostały konstrukcje drewniane osiedla sprzed ponad 2700 lat.

Za Serwisem Nauka w Polsce PAP.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone