Dwa niezwykłe lata czyli pożegnanie redaktora naczelnego

opublikowano: 2010-05-05 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Ostatnie dwa lata niewątpliwie były pasjonującą przygodą. Przez ten czas „Histmag” – w 2008 roku posiadający już długą i bogatą tradycję – zwiększył liczbę Czytelników trzykrotnie. Stał się też poważnym medium internetowym, rozpoznawalnym wśród wydawców, pasjonatów historii i w środowisku naukowym. Wierzę, że będzie się on rozwijać dalej, choć już z innym redaktorem naczelnym.
REKLAMA

Przez minione kilkanaście miesięcy miałem przyjemność poznać setki osób, które pozwoliły mi rozwinąć się w roli dziennikarza, historyka i redaktora. W dużej części to dzięki nim „Histmag” zdobył renomę, którą cieszy się obecnie. Mówię o publicystach portalu, jego współpracownikach, sympatykach, a nawet – krytykach. Jeśli jako dotychczasowy redaktor naczelny mogę czuć się dumnym z tego, co od 2008 roku osiągnął „pierwszy polski portal historyczny”, to w jeszcze większym stopniu możecie Wy.

W tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować osobom, które wspierały mnie w ostatnich dwóch latach, a także tym, którzy na informację o moim odejściu z „Histmaga” reagowali w sposób przypominający mi, dlaczego darzę ich niekwestionowanym szacunkiem i sympatią. Boję się, że mógłbym pominąć kogoś z Was, dlatego nie będę wymieniać wszystkich z imienia i nazwiska. W ten sposób chciałbym natomiast podziękować: swojemu zastępcy Romkowi Sidorskiemu, na którego fachowy komentarz zawsze mogłem liczyć, uroczej Grażynie Latos, która przypominała mi, że dziennikarstwo powinno być po pierwsze pasją i Bożenie Pierdze, która nauczyła mnie wielu tajników pracy redaktora. Niejeden dług wdzięczności oraz wiele wiedzy wyciągnąłem także ze znajomości z niemal wszystkimi członkami rady merytorycznej „Histmaga”. Z konieczności wspomnę tylko kilku z nich – Sebastiana Adamkiewicza, Bartka Czajkę, Przemka Damskiego, Jędrzeja Jednacza, Adama Krawczyka, Łukasza Męczykowskiego, Leszka Molendowskiego, Karola Nawrockiego, Agatę Niegowską, Michaela Morysa-Twarowskiego, Annę Nowakowską-Wierzchoś i jej męża Darka, Jarka Pietrzaka i Michała Świętoniowskiego. W żadnym razie podziękowanie nie jest pożegnaniem, wiem bowiem, że jeszcze wielokrotnie będziemy mieć okazję rozmawiać lub współpracować.

Za owocną współpracę chciałbym podziękować także partnerom biznesowym i przedstawicielom placówek badawczych oraz kulturalnych. Ponownie jest to zbyt długa lista osób, by wszystkich wymienić z nazwiska, nie mógłbym natomiast powinąć Macieja i Przemysława Frankowskich z Instytutu Wydawniczego Erica, współwydawców „Źródeł nienawiści”.

Oczywiście poza podziękowaniami winny jestem także przeprosiny. „Histmag” niewątpliwie rozwinął się przez ostatnie 2 lata, ale nie wszystkie z założeń udało mi się zrealizować, nie zawsze też byłem w stanie dostatecznie szybko reagować na Wasze telefony i maile. Swojemu następcy – o którego wyborze zapewne zostaniecie niedługo poinformowani – życzę, by zasilił „Histmaga” świeżymi pomysłami i zapałem, które pozwolą portalowi nadal zwiększać grono czytelników i podnosić poziom merytoryczny. Sam wciąż będę z chęcią zaglądać na jego strony, choć swoją zawodową przyszłość wiążę przede wszystkim z pracą tłumacza i redaktora książek. Nie zamierzam też rezygnować z aktywności publicystycznej. W „Histmagu” zamieściłem już jednak niemal 500 swoich artykułów. Myślę, że to liczba wystarczająca, by spróbować rozszerzyć horyzonty i zdobyć nowe doświadczenia. Wyjątkiem będzie planowana na przyszły rok publikacja książkowa, którą przygotuję wspólnie z „Histmagiem”.

***

W „Histmagu” jestem zatrudniony do końca maja, w bieżących sprawach dotyczących portalu proszę się jednak kontaktować z Michałem Świgoniem lub za pośrednictwem maila redakcji ( [email protected]). Przez jakiś czas będę mieć jeszcze dostęp do skrzynki pocztowej na serwerze „Histmaga”, prosiłbym natomiast o kierowanie korespondencji na mój obecny adres: [email protected]. Numer telefonu zachowam niezmieniony – 662 29 13 99.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone