„Dwa pokolenia - jedno spojrzenie?” - młodzi w czasie powstania a młodzi współcześnie

opublikowano: 2009-10-21 09:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Do piątku 30 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oglądać można wystawę „Dwa pokolenia - jedno spojrzenie?”. Wystawa ta jest efektem fotograficzno-dziennikarskiego projektu dwanaściorga dokumentalistów, którzy przez wiele miesięcy fotografowali i prowadzali długie rozmowy z tytułowymi dwoma pokoleniami.
REKLAMA

Bohaterami wystawy są osoby, których młodość przypadła na dwie różne epoki. Uwiecznieni na fotograficznych kliszach oraz wysłuchani zostali przedstawiciele pokolenia okresu Powstania '44 i okupacji oraz współcześni młodzi. Pytania, jakie zostały postawione przez dokumentalistów, jako punkt wyjścia do realizacji projektu, odnoszą się do relacji podobieństwa między tymi dwoma pokoleniami: Czy podobnie postrzegają podstawowe wartości? Co oznaczało bycie młodym w czasie okupacji, a co oznacza dziś, kiedy pozornie nie ma o co walczyć? Czy dzisiejsze życie w poszanowaniu tych samych wartości, co kiedyś, ma sens? Jeśli tak, które z nich są najważniejsze?

Może nie do końca się do tego przyznając, autorzy od początku próbowali postawić znak równości pomiędzy swoimi młodszymi i starszymi bohaterami. Dlaczego? Po części pewnie, by usprawiedliwić swój styl życia, górnolotnie – potwierdzić sens funkcjonowania młodych pokoleń, pozbyć się piekącej zazdrości o wagę tamtych istnień. Zbliżający się jednak nieuchronnie moment zamknięcia wielomiesięcznych poszukiwań zmusił do, obnażającego powstały materiał, podsumowania. Refleksja pojawiła się natychmiast. Znak równości nie ma racji bytu.

TWÓRCY PROJEKTU:

Dokumentaliści: Jolanta Chowaniec- Sośniak, Edyta Ganc, Ewa Gampel, Hanna Brudzyńska, Aleksandra Gardynik, Agnieszka Dziaman, Agnieszka Słodownik, Monika Jeznach, Olga Górniak, Mateusz Sarełło, Piotr Haweman, Rafał Jarnicki

Wybór i redakcja tekstów: Marta Hopfer

Projekt graficzny i skład: Wojciech Pakier

Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

MIEJSCE: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66 (Pod Wielkim Świetlikiem)

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone