Dzień Pamięci Ofiar Gestapo w Krakowie

opublikowano: 2010-09-05 22:50
wolna licencja
poleć artykuł:
10 i 11 września w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Ulica Pomorska” odbędą się uroczystości, mające na celu upamiętnienie ofiar gestapowskiego terroru z czasów drugiej wojny światowej. W tym roku Dzień Pamięci poświęcony jest Henrykowi Sroce, harcerzowi krakowskich Szarych Szeregów i żołnierzowi Armii Krajowej.
REKLAMA

Program obchodów:

Piątek, 10 września

  • 09.00 – 09.45 msza święta w kościele św. Szczepana, ul. H. Sienkiewicza 19
  • 10.00 – 11.20 uroczysty apel ku czci ofiar gestapo i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej przy ul. Pomorskiej 2 z udziałem Kompanii Honorowej 2 Korpusu Zmechanizowanego i orkiestry Garnizonu Kraków
  • 12.00 – 15.00 gra terenowa dla młodzieży krakowskich szkół gimnazjalnych i licealnych, poświęcona miejscom pamięci z okresu II wojny światowej w Krakowie, zorganizowana przy współpracy ze Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej
  • 16.30 seans filmowy w kinie „Mikro”: Generał – zamach na Gibraltarze, cena biletu: 8 zł

Sobota, 11 września

  • Sala wystawowa oddziału „Ulica Pomorska”, ul. Pomorska 2
  • 11.00–11.30 Dzieje Chorągwi Szarych Szeregów „Ul Smok” w okresie okupacji niemieckiej w Krakowie. Wykład hm. Pawła Miłobędzkiego
  • 11.40–12.20 spotkanie ze świadkami historii: Ja, członek Szarych Szeregów... Prowadzenie Tomasz Stachów
  • 12.30–13.00 Komendant Krakowskiej Chorągwi Szarych Szeregów Stanisław Okoń. Wykład Jakuba Górniaka
  • 13.10–13.40 Historia I Borkowskiej Drużyny Harcerskiej i Henryka Sroki. Wykład hm. Ryszarda Jacka Kucharskiego HR
  • 13.50 zwiedzanie cel podręcznego aresztu gestapo z przewodnikiem
Tablica pamiątkowa na ścianie budynku przy ul. Pomorskiej 2 (fot. Delimata, CC ASA 3,0).

Dzień Pamięci Ofiar Gestapo został zainicjowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w 2007 r. Służyć ma on uczczeniu ofiar hitlerowskiego terroru oraz przypomnieniu tragicznej historii tzw. Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej 2 – miejsca, w którym od 13 września 1939 r. do 17 stycznia 1945 r. mieściła się siedziba Komendy Policji i Służby Bezpieczeństwa III Rzeszy w dystrykcie Kraków oraz areszt śledczy. Obecnie znajduje się tam oddział MHK „Ulica Pomorska” oraz stała wystawa Kraków w latach 1939 – 1956. W budynku znajdują się zachowane w kształcie pierwotnym cele, a w nich inskrypcje pozostawione przez osoby zatrzymane i przesłuchiwane.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone