Etiopia: Polscy naukowcy odkryli ściany kościoła sprzed ponad tysiąca lat

opublikowano: 2020-04-20 10:06
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Ściany tworzące kościół sprzed ponad tysiąca odkrył w Debre Gergis w północnej Etiopii zespół archeologów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Po raz pierwszy na taką skalę na potrzeby badań archeologicznych w Etiopii użyto drona – poinformowali badacze.
REKLAMA
Mapa Etiopii (fot. CIA, domena publiczna).

Dziś po średniowiecznym kościele w Debre Gergis (co oznacza „klasztor Georgiosa”) na powierzchni pozostały tylko wielkie, kilkumetrowe, kamienne filary położone na szczycie wzgórza górującego nad okolicą.

„Miejscowa ludność wie, że w tym miejscu znajdowała się kiedyś chrześcijańska świątynia, jednak ze względu na kiepski stan zachowania nie wiadomo z dokładnie jakiego okresu pochodzi i jakie jest jej rozplanowanie” – powiedziała w rozmowie z PAP kierowniczka projektu CAŚ UW dr Michela Gaudiello. Badaczka pochodzi z Włoch i posiada doświadczenie w prowadzeniu wykopalisk w Etiopii. Została mianowana na funkcję liderki projektu w wyniku międzynarodowego konkursu ogłoszonego przez CAŚ UW.

Aby rzucić światło na pozostałości tajemniczej konstrukcji archeolodzy rozpoczęli w marcu w jej obrębie wykopaliska. Niestety w związku z pandemią koronawirusa badania wstrzymano zaledwie po 8 dniach. Jednak nawet w tak krótkim okresie udało się poczynić wstępne ustalenia.

Wykonanie planu stanowiska umożliwiło zastosowanie drona wyposażonego w aparat. „Byliśmy pierwszą na świecie archeologiczną ekipą badawczą, która w Etiopii regularnie korzystała z drona na potrzeby dokumentacji archeologicznej” – podkreśla dr Gaudiello.

W dwóch wykopach archeologicznych badacze zauważyli zniszczone ściany – zapewne stanowiące zewnętrzną część średniowiecznego kościoła. W jednej z nich nadal znajdowały się drewniane pale. Oprócz tego odkryto być może fragment apsydy, w postaci kamiennych bloków posadzki, które ułożone były na półkolistym planie.

Uwagę badaczy zwrócił blok z wyrytą inskrypcją w piśmie staroetiopskim. Wstępna analiza jego wieku na podstawie znajdujących się obok fragmentów naczyń ceramicznych każe sądzić, że pochodzi z 700-1100 r. n.e. Prace nad jego tłumaczeniem trwają.

Zdaniem badaczy Debre Gergis było ważnym punktem na szlakach handlowych prowadzących z głębi Afryki do Aksum – stolicy chrześcijańskiego państwa istniejącego w pierwszych wiekach naszej ery. W ramach najnowszego projektu wykonali również rekonesans wokół Debra Gergis, gdyż jest to rejon słabo rozpoznany pod względem archeologicznym i niewiele wiadomo o jego najdawniejszej przeszłości.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Szymon Zdziebłowski

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone