Festiwal Historii bez Liku i Jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Lublinie

opublikowano: 2019-09-15 06:08
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
18 września w Lublinie odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Jubileuszowego XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Wydarzenie potrwa do 20 września i odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz Centrum Spotkania Kultur. W Zjeździe weźmie udział około 700 historyków.
REKLAMA

Kongresowi towarzyszyć będzie Festiwal Historii bez Liku w dniach 18-21 września. Wydarzenia objęte są Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W największym spektaklu rekonstrukcji historycznych w Polsce „Bogowie Wojny” weźmie udział ponad 200 aktorów. W ramach Festiwalu Historii bez Liku już 20 września na stadionie Arena Lublin będzie można zobaczyć widowisko z udziałem najlepszych rekonstruktorów z całej Europy.

„Bogowie Wojny” to opowieść o korzeniach współczesnej Europy. Widzowie na własne oczy zobaczą, jak wykuwała się historia naszego świata. W czasie spektaklu zobaczymy spektakularne walki rodem z antyku i średniowiecza, które zostaną odtworzone przez najlepszych europejskich rekonstruktorów.

Za starożytną część spektaklu odpowiadają dwie grupy rekonstrukcyjne – Hellas et Roma oraz Legio XXI Rapax. Z kolei średniowieczną oprawę przygotują prawdziwi rycerze ze Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej oraz klubu LWY Lublin, który reprezentuje Polskę w Mistrzostwach Świata Pełnokontaktowych Walk Rycerskich w federacjach HMBIA Battle of the Nations i IMCF.

W programie spektaklu:

1. Zapierające dech w piersiach starcie rzymskiego legionu z okresu wczesnego cesarstwa (II poł. I wieku n.e.) z wojownikami germańskimi, a następnie oblężenie przez Rzymian germańskiej osady. 2. Pełna zwrotów akcji walka gladiatorów podczas wiernie zrekonstruowanych rzymskich igrzysk. 3. XIII-wieczny turniej rycerski z widowiskową oprawą (m.in. pokaz żonglowania chorągwiami), w którym naprzeciwko siebie stanie aż 8 trzyosobowych pocztów.

Walki, oblężenia i turnieje odbędą się przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Dodatkowo atmosferę podsyci zespół bębniarzy odgrywający swoje partie w scenach walki. Całość uzupełni widowiskowa gra świateł. Ceny biletów na spektakl zaczynają się już od 20 zł. Bilety na Bogów Wojny sprzedają się w zawrotnym tempie - organizatorzy wierzą, że stadion Arena Lublin zostanie wypełniony po brzegi.

Targi Książki i Prasy

W ramach Festiwalu Historii bez Liku odbędą się także Targi Książki i Prasy Historycznej połączone z wyjątkowymi wystawami, pokazami oraz grą przestrzenną. Fani historii oraz literatury spotkają się w dniach 18-20 września w Centrum Spotkania Kultur. Na jednym ze stoisk znajdzie się pierwsza autobiografia wybitnego historyka – Normana Daviesa, który tuż przed rozpoczęciem Targów będzie moderował panel „Dziedzictwo Unii Lubelskiej” w ramach XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

Zwiedzający Targi Książki i Prasy Historycznej zobaczą również wystawę przygotowaną przez IPN zatytułowaną „Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945–1990” oraz „Polonica emigracyjne. Ze zbiorów instytucji członkowskich Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie”. Drugą wystawę przygotuje Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, która zaprezentuje „Pamięć Polski – Dokumenty Niepodległej”. Część pokazową Targów uzupełni gra przestrzenna „Dekada”, która rozgrywa się w Polsce okresie od 1979 roku do 1989 roku.

REKLAMA

Debata „Co nowego wiemy o obławie augustowskiej?”

Dodatkowo, 19 września o godzinie 12:00 w Centrum Spotkania Kultur w Sali Duża Kieszeń Sceny odbędzie się otwarta debata zatytułowana „Co nowego wiemy o obławie augustowskiej?” z udziałem prof. Grzegorza Motyki, prof. Rafała Wnuka oraz dr Sławomira Poleszaka (moderator).

Na stoiskach wystawców Targów znajdzie się również literatura piękna, obyczajowa, faktu, fantastyka oraz kryminał, literatura o tematyce religijnej, a także książki dla dzieci. Warto odnotować, że wydarzenie jest całkowicie darmowe. Pełna lista wystawców znajduje się na stronie www.HistoriiBezLiku.pl

Przegląd Kina Historycznego

Równolegle z Targami Książki i Prasy Historycznej w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Przegląd Kina Historycznego. Miłośnicy filmów zobaczą m.in. dokumenty „Trzy losy, jedna Polska”, „Idealne miasto Auschwitz” czy amerykańską superprodukcję pt. „Kłamstwo” w reżyserii M. Jacksona. Program Przeglądu Kina Historycznego znajduje się na stronie www.HistoriiBezLiku.pl

Jednak to nie wszystko. „Prawdziwych” Greków, Kartagińczyków, legionistów z Legio XXI Rapax, bojowych Gotów oraz starożytnych rzemieślników będzie można spotkać w specjalnie zaaranżowanej wiosce antycznej, która stanie na Błoniach przy Arenie Lublin. Na miejscu będzie można zobaczyć, w formie opowieści i prezentacji, życie codzienne antycznych kobiet oraz rzymskie ubiory w tym uzbrojenie Hoplitów czy Kartagińczyków. Oprócz tego w wybranych godzinach odbędzie się antyczny targ niewolników. Wydarzenie to również okazja do posmakowania greckich przysmaków z czasów Arystotelesa czy Platona.

Wioska będzie otwarta od 16:00 do 20:00 w dniu 19 września, od 16:00 do 19:00 dniu 20 września oraz od 10:00 do 19:00 w dniu 21 września. Wejście do wioski historycznej będzie całkowicie darmowe. Pełny program atrakcji w wiosce antycznej znajduje się na stronie www.HistoriiBezLiku.pl

Żywa Lekcja Historii

Festiwal Historii bez Liku to również Żywa Lekcja Historii dla uczniów szkół z Lublina i województw lubelskiego. Najmłodsi zostaną oprowadzeni po wiosce przez antycznego wojownika i w każdym z namiotów wezmą udział w warsztatach m.in. z przygotowania perfum czy zbrojenia dla rzymskiego legionisty.

Warto zaznaczyć, że sponsorem Festiwalu Historii bez Liku została Perła – Browary Lubelskie S.A.

Organizatorami Festiwalu Historii bez Liku oraz XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich są Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Grupa MTP.

Więcej informacji o Żywej Lekcji Historii: https://historiibezliku.pl/bilety/

Bilety na widowisko „Bogowie Wojny” można nabyć TUTAJ !

Więcej informacji o Festiwalu Historii bez Liku: "www.historiibezliku.pl":www.historiibezliku.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone