Fizyka niezrozumiała… przez filmy

opublikowano: 2007-08-22 09:36
wolna licencja
poleć artykuł:
Zdaniem naukowców, hollywoodzkie filmy sprawiają, że studenci nie rozumieją fizyki.
REKLAMA

Na łamach niemieckiego pisma „Praxis der Naturwissenschaften Physik” naukowcy wskazują, że takie filmy jak „Spiderman 2” czy „Speed” wywołują ekscytację, głównie dzięki efektom specjalnym. Efekty te zaprzeczają podstawowym prawom fizyki, co ma wpływ na ignorowanie przez studentów praw nauki. Zdaniem uczonych z Uniwersytetu Centralnej Florydy, scenarzyści i reżyserzy nie mają wielkiego pojęcia o nauce, zaś widzowie nie zawsze są w stanie oddzielić fikcję od tego co realne.

Profesor Costas J. Efthimiou zauważa: - Przychodzą do nas studenci, którzy nie mają podstawowego pojęcia o nauce. Dlatego też profesor Efthimiou wraz z kolegą, prof. R.A. Llewellyn’em, od 2002 roku prowadzą zajęcia z podstaw fizyki w oparciu o hollywoodzkie filmy. Zajęcia pod tytułem „Fizyka w filmie” cieszą się dużym powodzeniem.

  • Wszystkie dzisiejsze luksusy i udogodnienia to rezultat badań naukowych, które miały miejsce w latach 60-tych, podczas kosmicznej rywalizacji. Nie stało się to ot, tak. Potrzeba było do tego twardej nauki - mówi prof. Efthimiou. Dlatego właśnie niepokoi go coraz gorszy poziom wiedzy naukowej reprezentowany przez studentów. - Jeśli ktoś nie rozumie podstaw, to raczej nie przyczyni się do rozwoju wiedzy - wnioskuje naukowiec.

Amerykański profesor należy do szerokiego grona naukowców, którzy uważają, że jeśli nauka w dziedzinach takich jak fizyka czy matematyka nie będzie się rozwijać, zapłaci za to społeczeństwo.

Na podstawie UCF

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Andryszek
Specjalista IT, dziennikarz naukowy, scenarzysta. Ukończył informatykę na Uniwersytecie Łódzkim.
 Były redaktor i współpracownik portalu Histmag.org - specjalista ds. historii nauki i techniki. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych "Naukowi.pl". Jako dziennikarz (publicysta) publikował m.in. w dwutygodniku dla lekarzy specjalistów Puls Medycyny, portalu Onet.pl oraz portalach poświęconych nauce, medycynie i nowym technologiom: KopalniaWiedzy.pl, teberia.pl, techManiak.pl, GSMService.pl, Medme.pl czy OpenZone. Pociągają go nauki ścisłe, medyczne, nowe technologie, historia nauki i techniki a także przekaz niewerbalny, systemy i sztuki walki, muzyka, szkic i rysunek oraz fotografia. 
 W wolnych chwilach dużo czyta, pisze teksty do muzyki i tłumaczy z łaciny wyniki badań lekarskich. Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone