Górny Śląsk 1914–1939 w obrazie i fotografii

opublikowano: 2011-04-28 14:27
wolna licencja
poleć artykuł:
Muzeum Śląskie zaprasza do wspólnego stworzenia kolażu pamięci, czyli tablicy z przyniesionych przez siebie kserokopii starych rodzinnych zdjęć związanych z historią Górnego Śląska w latach 1914–1939. Akcję zaplanowano na tegoroczną noc muzeów, która odbędzie się 14 maja.
REKLAMA

Jak piszą organizatorzy, stworzenie tablicy będzie nie tylko okazją do poznania rodzinnych historii, ale ma także zobrazować więzi łączące Śląsk z jego mieszkańcami. Dla Muzeum będzie to również okazja do poszerzenia zbiorów o nowe eksponaty dokumentujące historię regionu.

Muzeum zachęca do przejrzenia domowych archiwów i przyniesienia kserokopii (nie oryginałów) zdjęć i dokumentów związanych z historią Górnego Śląska w latach 1914–1939 (przede wszystkich z powstaniami śląskimi) oraz fotografii miejsc kojarzonych z tymi wydarzeniami. Zostaną one wyklejone na tablicy przed muzeum, dzięki czemu powstać ma wspólne dzieło będące ilustracją zbiorowej pamięci o przeszłości.

Muzeum ma także nadzieję, że akcja zachęci mieszkańców Śląska do przekazania pamiątek związanych z powstaniami śląskimi do zbiorów placówki. Pozyskane eksponaty będzie można zobaczyć m.in. na stałej ekspozycji poświęconej historii Górnego Śląska, przygotowywanej w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, która powstanie na przełomie 2012 i 2013 roku na terenie dawnej kopalni „Katowice”.

Osoby, które chcą, aby ich przedmioty znalazły się w zbiorach Muzeum Śląskiego, powinny pozostawić na odwrocie zdjęcia dane kontaktowe lub osobiście skontaktować się z pracownikami. Po imprezie muzeum skontaktuje się z wybranymi osobami.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone