„Grabież i niszczenie dziedzictwa kultury polskiej” – wystawa i wykłady w warszawskim Muzeum na Woli

opublikowano: 2009-11-04 10:15
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Do 29 listopada w Muzeum na Woli oglądać można wystawę „Grabież i niszczenie dziedzictwa kultury polskiej”. _Zaraz po przejściu wojska następowało planowe pozbawianie Polaków dóbr kultury, niszczenie zabytkowego dziedzictwa materialnego, a zarazem prywatna grabież dzieł sztuki_ – piszą organizatorzy. Zarówno o grabieżach, jak i o ratowaniu dzieł traktuje wystawa oraz towarzyszące jej wykłady.
REKLAMA

Niestety cały ten proceder grabieży jak i działania ratownicze sporadycznie opisywane są dla szerokiej publiczności, pozostając domeną opracowań historycznych naukowych. Jednocześnie do dziś trwają procesy restytucji, dotykające czasem powikłanych międzynarodowych „wędrówek” dzieł sztuki. Niejednokrotnie wręcz przypadkowe informacje naprowadzają na ślad ukrytych w prywatnych kolekcjach zagrabionych polskich dóbr. Organizatorzy wystawy pragną uwrażliwić widza na możliwość włączenia się w działania mające na celu odzyskiwanie wspólnego dziedzictwa kultury – możemy przeczytać w zaproszeniu na wystawę.

Podczas wystawy „Grabież i niszczenie dziedzictwa kultury polskiej” zaprezentowane zostaną liczne dokumenty wywożenia, konfiskaty, niszczenia zasobów polskich instytucji kultury i prywatnych kolekcji, obiekty archeologiczne noszące niemieckie sygnatury oraz destrukty: ksiązki, rzeźby, obrazy, rzemiosło artystyczne, numizmaty. Szczególną atrakcją ekspozycji jest oryginalny relikwiarz św. Marii Magdaleny ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w 1370 r., całkowicie spłaszczony w czasie II wojny światowej.

W ramach uzupełnienia wystawy w Muzeum na Woli odbędą się także, przybliżające losy grabionych i ratowanych dzieł, wykłady:

5 listopada, godzina 16.00 - Wykład „Zabezpieczanie i ratowanie polskich dzieł sztuki w okresie II Wojny Światowej” wygłosi Tomasz Adam Pruszak.

10 listopada godzina 16.00 - Wykład „Losy bibliotek warszawskich w latach wojny i okupacji 1939 – 1945” wygłosi Hanna Łaskarzewska.

19 listopada godzina 16.00 - Wykład „Polska sztuka dawna i polskie zbiory artystyczne widziane oczami autorów Sichergestellte Kunstwerke im Generalgouvernement” wygłosi Tadeusz Zadrożny.

26 listopada godzina 16.00 - Wykład „Rabunek i niszczenie zabytków i dzieł sztuki przez Niemców w czasie okupacji” wygłosi Karol Mórawski.

Miejsce: Muzeum Woli, ul. Srebrna 12, Warszawa

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone