Grobowiec perskiego króla Cyrusa I zagrożony

opublikowano: 2010-03-15 12:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jak donosi „Tehran Times”, kamienna konstrukcja we wsi Tang-e Eram w irańskiej prowincji Bushehr jest zagrożona przez nieodpowiedzialne działania mieszkańców miejscowości.
REKLAMA

Niewielki, zbudowany z 24 kamiennych bloków grobowiec został odkryty przez belgijskiego archeologa Luisa Vandenberg w 1960 roku. Zdaniem tego badacza, stanowił on miejsce pochówku króla Cyrusa I z dynastii Achemenidów (zm. ok. 580 r. p.n.e.) – dziadka znacznie bardziej znanego „króla królów” Cyrusa II Wielkiego. Kamienna konstrukcja z wyglądu przypomina zresztą grobowiec tego drugiego władcy. Tyle tylko, że jest znacznie mniejsza i skromniejsza.

W 1997 roku grobowiec wpisano na Listę Dziedzictwa Narodowego i zakazano jakiejkolwiek działalności budowlanej w promieniu 100 metrów. Niestety zakaz ten pozostał na papierze – alarmuje „Tehran Times”. Już kilka lat temu firma energetyczna 4 metry (sic!) od grobowca poprowadziła linię przesyłową. Co więcej w bezpośrednim sąsiedztwie liczącej sobie przeszło dwa i pół tysiąca lat konstrukcji powstają kolejne budynki, zagrażając bezcennemu zabytkowi.

Na fotografii po lewej stronie widać sąsiedztwo grobowca: kolejne budynki i linię elektryczną. Zdjęcia opublikował na swojej stronie Tehran Times.

Monument nie jest w żaden sposób zabezpieczony ani ogrodzony. Na szczęście kilka lat temu przeprowadzono przy nim podstawowe prace renowacyjne.

Źródło: Tehran Times

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone