Gruzja i Polska – zbliżenie po katastrofie w Smoleńsku

opublikowano: 2010-04-20 07:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Tragedia pod Smoleńskiem okazała się być przyczynkiem nie tylko do zbliżenia polsko-rosyjskiego, ale także... polsko-gruzińskiego. Gruzja i Polska, a także Gruzini i Polacy okazali się być solidarni w obliczu katastrofy.
REKLAMA

Doniesienia medialne o problemach z przylotem prezydenta Micheila Saakaszwilego do Krakowa wzbudziły do niego powszechną sympatię polskich internautów. – Wulkan był tylko głupią wymówką, jak widać na przykładzie gruzińskiego prezydenta, jak komuś by zależało na oddaniu hołdu, to dał radę; Podziwiam upór Sakaszwiliego – czytamy na stronach popularnych portali internetowych.

Zdjęcie prezydenta Gruzji wraz z podziękowaniami pojawiło się m.in. na stronach popularnego serwisu Demotywatory.pl

Z kolei żałoba narodowa w Gruzji po śmierci prezydenta Kaczyńskiego i pozostałych pasażerów lotu do Smoleńska miała niezwykle żywiołowy charakter – nie zabrakło kwiatów, świec, zniczy. Lech Kaczyński otrzymał pośmiertnie tytuł i order Narodowego Bohatera Gruzji. Gruzini mają już nawet swoją pieśń, głosząca bohaterstwo Lecha Kaczyńskiego, Polaków i solidarność polsko-gruzińską.

Leć moja czarna jaskółko

i zmierzaj drogą przodków.

Przynieść mi dobrą wieść o braciach

co poszli na wojnę.

W mrocznym lesie katyńskim

czerwone gorące kwiaty.

Zaczynam je zbierać

i znajduję tam nasze serca.

Posłuchaj (Link dzięki społeczności Wykop.pl):

Pozostaje oczywiście kwestią otwartą, czy jest możliwe jednoczesne ocieplenie stosunków polsko-rosyjskich i serdeczna przyjaźń z Gruzją. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji!

„Źródła nienawiści”

Warto w tym kontekście wspomnieć o przygotowanej przez naszą redakcję książce: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”, poświęconej m.in. skomplikowanej historii Gruzji. Dzięki niej można w przystępny sposób poznać burzliwe dzieje Gruzinów. Polecamy!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone